Coagulation flocculation sedimentation prototype studies on oily detergent wastewaters
Yağlı deterjanlı atık sularda pıhtılaştırma, yumaklaştırma ve çöktürme prototip çalışmaları
  1. Tez No: 50981
  2. Yazar: A. DİLARA ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DR. NECİP HARFOUCHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, yağ ve deterjan içeren atıksuların pıhtılaştırma, yumuşaklaştırma ve çöktürme yöntemlerini içeren bir pilot tesisle arıtılması için gerekli dizayn parametrelerinin bir ön çalışma ile saptanmasıdır. En etkili pıhtılaştırıcıyı bulmak için kavanoz testi uygulanmıştır. Pıhtılaştırıcı olarak kireç, şap» demirkloriir, şap+nişasta ve şap+kireç kullanılmıştır. En iyi sonuç 500mg/l şap+2500mg/l lime kullanılarak elde edilmiş ve bu konsantrasyonda LAB giderme verimi %82.5 olarak bulunmuştur. Yumaklaştırma havuzu 0. 8mx0. 75mx0. 5m (uzunlukxgenislikxderinlik) olarak boyutlandırılmıştır. Yumaklaşmış çözeltinin çökelme özelliklerini araştırmak için çökeltme kolonu kullanılmıştır. Bekletme süresi 90 dakika ve yüzey yükü 32m/m gün olarak kolon testinden elde edilmiştir.. Çöktürme havuzu 3.5mx0.7mx2m (uzunlukxgenislikxderinlik) olarak boyutlandırılmıştır. Askıda madde giderim verimi ve LAB giderim verimi arasında bir orantı olduğu bulunmuştur. LAB giderim verimi %90 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ty ABSTRACT The aim of this study is to set-up basic design parameters and process description prior to the installation of a prototype unit in the laboratory for treating oily detergent wastewater by coagulation, f locculation, sedimentation processes. In order to select the best coagulant the jar test was applied using alum, ferric chloride, lime, lime+starch, alum+starch, and alum+lime. The most effective dosage was obtained by 500 mg/1 alum+2500mg/l lime, and with using this concentration 82.5% of LAS was removed. Flocculation tank was designed as 0.8mx0. 75x0. 5m (lengthxwidthxdepth). To determine the settling characteristic of a suspension of flocculant particles, a settling column was used. Detention time and overflow rate were obtained from column test as 90 minutes and 32m/m.d, respectively. Settling tank was designed as 3. 5mx0. 7mx2m (lengthxwidthxdepth). It was found that there is a relationship between LAS removal and suspended solids removal. Therefore, LAS removal was obtained as 90% after settling.