Farklı düzeylerde protein içeren rasyonların kuzu besisinde canlı ağırlık artışı ve yapağı verimine etkisi
  1. Tez No: 28152
  2. Yazar: ABDULLAH CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FARKLI DÜZEYLERDE PROTEİN İÇEREN RASYONLARIN KUZU BESİSİNDE CANLI A?IRLIK ARTIŞI VE YAPA?I VERİMİNE ETKİSİ Abdullah CAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Necati IŞIK 1993, Sayfa: 65 Jüri : Prof. Dr. Necat i IŞIK Prof.Dr. Kahraman ÖZKAN Prof. Dr. Ekin TOKER Bu araştırma“Anadolu Merinosu”kuzuları ile yapılmıştır. Kontrol grubuna üre içermeyen arpa ve buğday kepeğinden oluşan rasyon yedir ilmiştir. Diğer 4 grupta ise rasyonlara sırasıyla % 0.5 üre, % 1.0 üre, % 1.5 üre ve % 2.0 üre ilave edilmiştir. Grupların rasyonlarının sindirilebilir ham protein seviyeleri sırasiyle 89.16 g/kg, 98.92 g/kg, 108.92 g/kg, 119.92 g/kg ve 129.04 g/kg'dır. Tüm rasyonlara vitamin ve mineral ilavesi yapılmıştır. Grupların ortalama günlük canlı ağırlık artışları kontrol grubunda 230 g, deneme gruplarında ise sırasıyla 267 g, 271 g, 272 g ve 251 g olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT RATIONS IN THE DIFFERENT PROTEIN LEVELS ON THE DAILY LIVE WEIGHT GAINS AND FLEECE WEIGHT OF THE FATTENING LAMBS Abdullah CAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Necati IŞIK 1993, Page: 65 Jury : Prof.Dr. Necati IŞIK Prof.Dr. Kahraman ÖZKAN Prof.Dr. Ekin TOKER This experiment has been done with“Anatolian Merino”lambs. The lambs of control was fed with ground barley and wheat bran that contained no Urea. In other four groups, control group ration was supplemented with 0.5 % urea, 1.0 % urea, 1.5 % urea and 2.0 % urea respectively. Digestible crude protein levels of groups were 89.16, 98.92, 108.92, 119.00 and 129.04 g/kg in rations respectively. All rations were supplemented with vitamin and minerals. Average daily live weight gains of the control and experimental groups were 230 g, 267 g, 271 g, 272 g and 251 g respectively. There were significant (P>0.05) differences among the average gains of the groups.