Televizyon ile yaygın çiftçi eğitimi projesine ( YAYÇEP) Gölbaşı ilçesinde çiftçilerin katılımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 28154
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TALUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TELEVİZYON ÎLE YAYGIN ÇİFTÇİ E?İTİMİ PROJESİNE (YAYÇEP) GÖLBAŞI İLÇESİNDE ÇİFTÇİLERİN KATILIMI ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA KürŞat DEMÎRYÜREK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilin Dalı Danışman: Prof.Dr. Cemal TALU? 1993, Sayfa: 268 Jüri * Prof -Dr. Cemal TALU? : Prof.Dr. Hasan TATLIDîL : Yard. Doç. Dr. Hüseyin Avni C i NEM RE Bu araştırmada. Televizyon ile Yaygın Çiftçi Eğitimi Projesinin ilk aşamasına. Gölbaşı ilçesinde çiftçilerin katılımı incelenmiştir. Araştırmada çiftçiler, projenin ilk aşamasındaki hayvancılık ile ilgili tarım tekniklerini uygulama durumuna göre uygulayanlar ve uygulamayanlar olmak üzere iki ayrı grupta ele alınmış ve çiftçilerin uygulama durumuna etkili olabilecek etmenler incelenmiştir. Buna göre, araştırmada ele alınan proje önerilerinden herhangi bir tarım tekniğini uygulayan çiftçiler daha ileri yaşta, daha yüksek eğitim düzeyine sahip, daha eğitimli aile bireyleri olan, daha fazla hayvanı ve kültür ırkı sığırı olan, daha yüksek gelir düzeyine sahip, daha sık radyo dinleyen, televizyonun tüm işlevlerinden yararlanmak amacıyla televizyon izleyen, daha fazla tarımla ilgili kitap ve dergileri okuyan ve daha fazla Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekim ile ilçe ve ilde görüşen bireylerdir.ii Uygulayanların projeye katılım sürecinde en çok yararlandıkları bilgi kaynakları, haberdar olma aşamasında yayım elemanları, karar verme aşamasında televizyon ve uygulama aşamasında kendi deneyimleri olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu çiftçiler, proje yayınlarını daha fazla izlemiş, eğitim kitaplarını daha fazla okumuş ve proje yayınlarındaki konular ile ilgili daha fazla yayım elemanları ile görüşmüş ve diğer çiftçilere danışmıştır. Çiftçilerin tamamının, araştırmada incelenen hayvancılık ile ilgili 6 genel konudan en az birini öğrendikleri belirlenmiştir. Ayrıca, araştırmada incelenen hayvancılık ile ilgili 8 tarım tekniğinden herhangi bir tarım tekniğini uygulayan çiftçilerin oranı % 42.67 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Bilgi kaynakları, görsel -iş i t sel araçlar, kitle iletişim araçları, radyo- televizyon ile çiftçi eğitimi, tarımsal televizyon programları, televizyon izleme merkezleri, uzaktan öğr*etim.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE FARMERS PARTICIPATION IN THE FARMER TRAINING PROJECT BY TELEVISED (YAYÇEP) IN GÖLBAŞI DISTRICT Kürşat DEMİRYÜREK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Or. Cemal TALUâ 1993. Page: 268 Jury : Prof.Dr. Cemal TALU? i Prof.Dr. Hasan TATLID1L i Asst.Prof.Dr. Hüseyin Avni CÎNEMRE In this research, the participation of farmers in the first phase of Farmers Training Project By Television (YAYÇEP) in Gölbaşı district has been explored. In this phase of the project various animal breeding techniques has been introduced to farmers. We investigated the conditions affecting the adoption of these techniques through dividing the farmers into two separate groups as adopters and non- adopters. It has been shown that the adopters are older, well educated, have more cattle, have a higher income, have much more listening habits for agricultural programmes of radio broadcast, follow television programmes for the benefit of their outcomes, have more access to periodicals and read books on farming and have more informal contacts with extension workers and veterinary surgents in the district and province center. The main source of information of the farmers were extension workers in the awareness stage. In the decision making for participation into YAYÇEP the most effective source of information was mass-media, mainly television.iv On the other hand, in the adoption of recommended practices of the YAYÇEP farmers declared that their main source of information was "self*. The regularity and frequency of listening project programmes and reading project manuals was higher in the adapter categories of farmers than non-adopters. Also adopters have had more contacts with extension workers and other farmers. It has been found that all farmers have learned at least one of the six subjects introduced with the project on animal husbandary. It was also made clear that 42.67 percent of the adopters used same technical aspects out of totally eight topics introduced by the 'project. KEY WORDS: Source of information, audio-visual aids, mass- media, televised agricultural programmes, farmer education by radio and television, teleclups, distance education.