Obez çocuklarda açlık ve glukoz yüklenmesi sonrası plazma Glukagon Benzeri Peptid-1 düzeyleri
Evaluation of fasting and postprandial plasma GLP-1 concentrations in childhood obesity
- Tez No: 281541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ORHUN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada besin alımı ile barsaklardan sentezi uyarılan ve pankreasta insülinotropik etki gösteren Glukagon-like peptit 1 (GLP-1) isimli peptidin obezite patogenezindeki olası rolünü ortaya çıkarmayı , obezlerde GLP-1 düzeyindeki değişiklikler ve tokluk yanıtının oluşturulmasındaki rolünü ve insülin direnci ile ilişkisini araştırmayı planladık.Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya toplam 55 çocuk alınmıştır. Bunların 40 olgu obezite 20 insülin direnci olan, 20 `si insülin direnci olmayan obez olgular, 15'i ise sağlıklı çocuklardı.Olgulara standart OGTT yapılarak 0. ve 60. ve 120.dakikalarda plazma GLP-1 düzeyi RIA yöntemiyle ölçüldü. Ayrıca eş zamanlı olarak serum glukoz ve insülin düzeyleri belirlendi.Bulgular: Obezitesi olan Grup ile kontrol grubu cinsiyet, yaş ve pubertal durum açısından benzerdi , vücut kitle indeksi 2 grupta faklıydı.Sonuç olarak obezlerde GLP-1 konsantrasyonları açlık ve glukozla uyarılmış tokluk durumunda azalmış olarak bulundu. İnsülin direnci olan obezlerde oral glukoza GLP-1 yanıtının azalmış olmasına insülün direncinin rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to find out whether there is any difference inthe concentrations fasting and postprandial plasma GLP-1 in obesity and normalweight children.Material and Method: The study population consisted of 40 obesity and 15healthy control children. Whose age, sex, height, weight, BMI, and pubertalstatus are matched. Immediately after sampling for blood glucose,insülin and GLP-1. The subjects were administered a standard oral glucose tolerance test. Another sampling was performed for plasma glucose,insülin and GLP-1 levels at 60-120 minutes.Results: Body mass index were different in obesity anf healthy control groupChildren. As expected blood glucose and plasma GLP-1 levels both pre and60,120 min after OGTT; were different between groups. Plazma GLP-1 levels were not correlated with endogenous insülin secretion, in either group.Conclusions: The concentrations fasting and postprandial plasma GLP-1 reducedin obesity after OGTT. This decreased levels of GLP-1 study results suggest a role for GLP-1 in the obesity pathogenesis and tendancy for diabetes.