Kemoradyoterapi alan mide kanserli hastalarda CD133 ve Kİ-67'nin prognostik önemi
Prognostic significance of CD133 and Ki-67 in the stomach cancer of patient treated with chemoradiotherapy
- Tez No: 281540
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY KARAHACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mide kanseri, dünyada kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada olup; kötü prognozla giden çok agresif kanserlerden biridir. Mide kanserlerinde 5 yıllık sağkalım oranlarının %20'ler civarında olması; yeni ve daha agresif tedavilerin uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Yapılan çalışmalar ile prognostik faktörler araştırılmakta ve tedaviye dirençli, sağkalımın düşük olduğu gruplar bulunmaya çalışılmaktadır. Bu grupların agresif tedavilerden daha fazla yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu yeni prognostik faktörlerden biri de CD133'dür. CD133 hücre yüzey proteini olup bir kök hücre belirtecidir. Kanser kök hücresi, kendi kendilerine yenileme, prolifere olma potansiyelleri ile kanser biyolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. Yine bu hücreler özellikle, başarılı tedaviler sonrasında tümör rekürrensleri ve metastazlarından da sorumlu tutulmaktadırlar.Bu çalışmada Gazi Ünivertesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda kemoradyoterapi almış 50 mide kanseri hastasında prognostik faktörler, CD133 ve Ki-67'nin prognostik önemi ve CD133 ile Ki-67'nin korelasyonu incelenerek; bunların genel ve hastalıksız sağkalım üzerine olan etkileri araştırılmıştır.Ortalama takip süresi 22 ay olan hastaların 2 yıllık genel sağkalım oranları % 49 ve 2 yıllık hastalıksız sağkalım oranları %48 olarak bulunmuştur. Mide kanseri için; evrenin, tümörün yerleşim yerinin, lenf nodu oranının, rezeksiyon tipinin prognostik önemi görülürken; cinsiyet, yaş, cerrahi tipi, Bormann ve Lauren sınıflaması ile 15'in altında lenf nodu çıkartılmasının prognostik önemi görülmemiştir. Yapılan çok değişkenli analizlerde ise tümör çapının ve lenf nodu tutulum yüzdesinin bağımsız prognostik faktör olduğu gösterilmiştir.CD133 pozitif olan hastalarda genel sağkalım oranları, negatif olanlara göre daha iyi bulunmuş ve yapılan tek ve çok değişkenli analizlerde; CD133'ün bağımsız prognostik faktör olduğu gösterilmiştir. Ki-67 indeksinin ise prognostik önemi bulunmamıştır. Ancak CD133 ve Ki-67 arasında orta düzeyde pozitif yönde bir korelasyon olduğu gösterilmiştir.Sonuç olarak; bu çalışma ile CD133'ün prognostik faktör olduğu gösterilmiştir. Teknolojinin de ilerlemesi ile yeni moleküler belirteçler, rutinde kullanılabilir hale gelecektir. Böylece hastaların prognozu önceden tahmin edilerek daha agresif tedaviler verilebilmesi ve sağkalımların arttırılması sağlanacaktır
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is one of the most aggressive malignancies, with an extremely poor prognosis, and is the second leading cause of cancer death worldwide. Newer and more aggressive treatments are needed to be applied due to 20% ratios of 5 years-survival in the gastric cancer. With the studies performed prognosis factors are researched to discover groups with resistance to treatment and low survival ratios. These groups are thought to benefit more from these aggressive treatments. One of these new prognosis factors is CD133. CD133 is one of the body surface proteins which is an indicator of stem cells. Self renewal and potential of proliferation, cancer stem cells take an important place in the cancer biology. Likewise, these cells are responsible from tumor recurrence and metastases after successful treatments.In this study, prognostic factors, prognostic importance of CD133 and Ki-67 and correlation between CD133 and Ki-67 were examined and overall and disease free survival in 50 gastric cancer cases who took chemoradiation therapy in Radiation Oncology Department of Faculty of Medicine, Gazi University.Cases with 22 months median tracking period had 2 years overall survival ratio of 49% and 2 years disease free survival ratio of 48%. For the gastric cancer, prognostic importance was shown for stage, location of tumor, ratio of lymph nodes and type of resection whereas prognostic importance was not shown for sex, age, surgerical type, classification of Bormann and Lauren and resection of lymph nodes lower than 15. Through multivariate analyses, diameter of tumor and ratio of lymph nodes were shown to be independent prognostic factors.Overall survival ratios with positive CD133 cases were found to be better compared to negative cases and through univariate and multivariate analyses, CD133 was shown to be independent prognostic factor. However, Ki-67 index was not found to be prognostic importance. Nonetheless, middle positive correlation was come up with between CD133 and Ki-67.As a result, with this study CD133 was pointed as a prognostic factor. By technological improvements new molecular indicators are to be available in routine. Therefore, prognosis of patients are to be estimated beforehand and survivals are ensured to increase with aggressive treatments.