Vasovagal senkoplu hastaların tedavisinde ortostatik eğitimin rolü
The role of orthostatic training in the treatment of patients with vasovagal syncope
  1. Tez No: 281548
  2. Yazar: MÜCAHİT TÜFENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KANADAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Vasovagal senkop iyi prognozlu olmasına rağmen tekrarlayıcı semptomları nedeniyle yaşam kalitesini önemli ölçüde bozmaktadır. Son zamanlarda vasovagal senkoplu hastaların tedavisinde ortostatik eğitimin semptomları azaltabileceğine dair çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızda ortostatik eğitimin vasovagal senkoplu hastaların tedavisindeki etkisi incelendi.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya klinik ve eğik masa testi (Tilt testi) ile vasovagal senkop tanısı almış 30 hasta (11 erkek, 19 kadın ve yaş ortalması 37,7 ± 15,7) alındı. Hastalara 3 ay boyunca her gün olacak şekilde ortostatik eğitim verildi. Üçüncü ayın sonunda aynı labaratuvarda ve daha önce yapılan tilt testi protokolüne göre kontrol test yapıldı. Tilt testi değerlendirildikten sonra hastalara ortostatik eğitime devam ya da bırakma seçeneği verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Despite its good prognosis, vasovagal syncope significantly impairs the quality of life because of the recurrent symptoms. Recently, studies have been published about the fact that treatment of patients with vasovagal syncope with orthostatic training can reduce symptoms. The aim of this study is to investigate the effect of the treatment of orthostatic training in patients with vasovagal syncope.Material and method: Thirty patients (11 men, 19 women, mean age 37.7 ± 15.7) with a diagnosis of vasovagal syncope according to clinical and tilt table test were enrolled in the study. Orthostatic training was given to patients every day for three months. Tilt table test was repeated with the same protocol at the end of third month. After evaluating the tilt test, patients were given the option to leave or to continue orthostatic training.