Sıçanlarda geçici travmatik periferik sinir paralizisi modelinde metilprednizolon ve A vitamini tedavilerinin sinir iyileşmesi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Effects of methylprednisolon and vitamin A on nerve healing in transient traumatic peripheric nerve paralysis in rats
- Tez No: 281565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF VAYISOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Periferik sinir paralizisi tedavisi halen tartışmalı bir konudur. Bu çalışma steroid tedavisine Vitamin A (VA) eklenmesinin sinir iyileşmesi üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmamızda sıçanlarda geçici siyatik sinir modeli kullanılarak tedavi etkinliğinin elektrofizyolojik, elektronmikroskopik (EM), immünohistokimyasal, biyokimyasal inceleme ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yüz oniki adet dişi sıçan random olarak her grupta 7 adet olacak şekilde 16 gruba ayrıldı. Kontrol ve sham grupları haricinde yüksek doz Metilprednizolon (MP), normal doz MP ve VA tedavi kombinasyonlarının uygulanmasına göre gruplar oluşturuldu. Denekler 1.hafta ve 1. ay sonrasında Bileşik Kas Aksiyon Potansiyeline(BKAP), EM ile miyelinli aksonların ultrastrüktürel evrelemesine, sinirde ve kanda nitrik oksit (NO), malondialdehit (MDA) değerlerine ve immünohistokimyasal incelemelere göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Treatment of peripheric nerve paralysis is still controversial. This study is planned to evaluate the effects of vitamin A to steroid treatment on nerve healing. In our study, we investigated electrophysiological, electron microscopic, immunohistochemical and biochemical findings of treatments by using transient sciatic nerve model in rats. Totally 112 female rats are divided to 16 equal groups each consisting of 7 rats. Except control and sham group, groups are formed according to application of high dose methylprednisolone, normal dose methylprednisolone and vitamin A combination therapies. Subjects were evaluated according to CMAP results, ultrastructural staging of myelinated axons with EM, nitric oxide and malondialdehit findings in blood and nerve, immunohistochemical examining results on 1st week and 1st month.