Sıçanlarda ezilme tipi travmatik ampütasyonların yönetiminde, ektopik replantasyonun ampütat yaşayabilirliği üzerine etkisinin araştırılması
Evaluation of the effect of ectopic replantation on amputate viability in the management of crush-type traumatic amputations in rats
- Tez No: 758282
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEV İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Klinik deneyimler ve raporlarda ektopik replantasyon yapılan olgularda gösterilen yüksek ampütat yaşayabilirliği başarısı bu konuda kontrollü çalışma yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu çalışmada, deneysel kontrollü bir çalışmayla ezilme tipi yaralanma sonrasında ektopik replantasyonun diğer tekniklerle kıyaslanması ve ampütat yaşayabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma için 40 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan, 4 farklı gruba ayrıldı. Grup 1'deki hayvanlara giyotin tarzı ampütasyon ve ortotopik replantasyon, Grup 2'deki hayvanlara ezilme tipi ampütasyon ve ortotopik replantasyon, Grup 3'teki hayvanlara ezilme tipi ampüyasyon ve ven grefti kullanılarak ortotopik replantasyon, Grup 4'teki hayvanlara ezilme tipi ampütasyon ve ektopik replantasyon uygulandı. Yapılan cerrahi işlemler sonrasında, flep yaşayabilirliği ve perfüzyon yüzdesi 3'üncü günde infrared kamera ile, 7'nci günde ise sağ kalan flep alanı oranı ve pedikül damarlarda trombüs oluşup oluşmaması ile değerlendirildi. Ayrıca, 3'üncü ve 7'nci günler elde edilen verilerin birbirleriyle korele olup olmadıkları değerlendirildi. Bulgular: Cerrahi sonrası 3'üncü günde SPY cihazı kullanılarak yapılan değerlendirmelere göre flep perfüzyon yüzdeleri Grup 1'de ortalama %73,5, Grup 2'de ortalama %11,1, Grup 3'te ortalama %65, Grup 4'te ortalama %64,1 olarak tespit edildi. İstatistiki değerlendirmede Grup 1 en iyi Grup 2 en kötü sonuçlara sahipken (p0,05). 7'nci günde çekilen standart fotoğraflar Digimizer görüntü analiz programı ile değerlendirildiğinde, yaşayan flep alanları Grup 1'de ortalama %74,6, Grup 2'de ortalama %2,5, Grup 3'te ortalama %64,5, Grup 4'te ortalama %64 olarak tespit edildi. İstatistiki değerlendirmede Grup 1 en iyi Grup 2 en kötü sonuçlara sahipken (p0,05). 7'nci günde yapılan değerlendirmeye göre Grup 1'de 2 hayvanda, Grup 2'de 9 hayvanda, Grup 3 ve 4'te ise 3'er hayvanda damarlarda trombüs saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The high success rate of amputate viability in ectopic replantation cases at clinical experiences and reports necessitated a controlled study on this subject. In this study, it was aimed evaluate to amputate viability at ectopic replantation after crush injury and to compare the success rate with other replantation techniques with an experimental controlled study. Methods: For this study, 40 male Wistar Albino rats were divided into 4 different groups. Animals in Group 1 underwent guillotine amputation and orthotopic replantation, animals in Group 2 underwent crush-type amputation and orthotopic replantation, animals in Group 3 underwent crush-type amputation and orthotopic replantation with vein graft, and animals in Group 4 underwent crush-type amputation and ectopic replantation. After the surgical procedures, flap viability and perfusion rate were evaluated with infrared perfusion evaluation system on the 3rd day. And on the 7th day the surviving flap area ratio and the formation of thrombus in the pedicles were evaluated. In addition, it was evaluated whether the data obtained on the 3rd and 7th days were correlated with each other or not. Results: According to the evaluations made by using SPY on the 3rd postoperative day, the average flap perfusion percentages were 73.5% in Group 1, 11.1% in Group 2, 65% in Group 3, and 64% in Group 4. In the statistical evaluation, while Group 1 had the best and Group 2 the worst results (p0.05). When the standard photographs taken on the 7th day were evaluated with the Digimizer image analysis program, the average surviving flap areas were 74.6% in Group 1, 2.5% in Group 2, 64.5% in Group 3, and 64% in Group 4. In the statistical evaluation, while Group 1 had the best and Group 2 the worst results (p0.05). According to the evaluation made on the 7th day, there were trombus formation in the pedicles of 2 animals in Group 1, 9 animals in Group 2, 3 animals in Group 3 and 3 animals in Group 4.