Yoğun bakım ünitelerinden alınan hasta ve ortam örneklerinde Vankomisin Dirençli Enterekok (VRE) varlığının saptanmasında Smart-Cycle I-Core yönteminin güvenilirliği ve maliyet etkinlik analizi
  1. Tez No: 281571
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Vankomisin dirençli enterokok (VRE) kolonizasyon ve enfeksiyon oranları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan oranlarda bildirilmektedir. Enfeksiyon kontrolü amacı ile kolonizasyon ve kolonize/enfekte hastaların sıkı temas izolasyonu ile enfeksiyonun yayılması önlenmeye çalışılmaktadır. Uzun süre yüzeylerde varlığını devam ettiren VRE'nin ortam örneklerinde varlığının saptanması yayılımının kontrolü için önemlidir.Hastanemiz yoğun bakımlarında yatmakta olan hastalardan VRE kolonizasyonunu araştırmak amacı ile perianal sürüntü örnekleri ayrıca hasta ortamlarından alınan örneklerde klasik kültür yönteminin yanı sıra kromojenik agar yöntemi ve hızlı tanı sağlayan real time polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemlerinin VRE'yi saptamadaki başarısı araştırıldı.Yoğun bakım ünitelerinde 48 saatten uzun süre yatan hastalardan perianal örneklerlerde VRE varlığı klasik kültür yöntemi, kromojenik agar yöntemi ve real time PZR yöntemleri ile değerlendirildi. VRE pozitifliği saptanan hastalardan haftalık perianal ve ortam örnekleri alınarak her üç yöntem ile çalışılarak takipleri yapıldı.Hastaların perianal örnkelerinin değerlendirilmesi sonucundan PZR yönteminin duyarlılığı %100 özgüllüğü %100, kromojenik agar yönteminini duyarlılığı %100 özgüllüğü %80, klasik kültür yönteminin duyarlılığı %95,2 ve özgüllüğü %86,4 olarak tespit edilir iken ortam örneklerinin değerlendirilmesinde ise PZR yönteminin duyarlılığı %100 özgüllüğü %100, kromojenik agar yönteminini duyarlılığı %100 özgüllüğü %92, klasik kültür yönteminin duyarlılığı %94 ve özgüllüğü %100 olarak tespit edildi.Hastane taramalarında hasta ve ortam örneklerinde VRE varlığının tespiti için kromojenik agar yöntemi güvenilir ve maliyet etkin bulunur iken PZR yöntemi güvenilir bir yöntem olarak ortaya konuldu ancak maliyet etkin bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Vancomycin resistant enterococci (VRE) colonization and infecton rates are being reported increasingly in our country as well as all around the world. In order to control the spread of the infection, strict rules regarding the isolation of infected and/or colonised patients are being applied. Surface controls where VRE can long-lastingly exist are important in prevention of the spread as well.To investigate the VRE colonisation in patients who were hospitalised in our hospital?s intensive care units, the success of perianal and medium samplings along with classical cultur, chromogenic agar and real time PCR methods were assessed in detecting the VRE.The VRE existance in perianal samplings of the patients who were hospitalized for more than 48 hours in the intensive care units was evaluated with the traditional cultur methods, chromogenic agar and real time PCR methods. For the subjects that were detected as positive, perianal and medium samplings with these three methods were performed per week and their follows were made.While the sensitivity and specitivity percentages of the real time PCR, chromogenic agar and traditional cultur methods after the assesment of perianal samplings were 100/100, 100/80, 95,2/86,4 respectively, the numbers for the medium sampling evaluation with the same methods were as follows: 100/100, 100/92 and 94/100, respectively.While Chromogenic agar method was found to be cost-effective and safe for the scannings of possible VRE existance both in perianal and medium samplings, the PCR method was only safe enough, but was not cost-effective.