Bronşiolit tanısı alan 0-2 yaş grubu çocuklarda insan bocavirüs ve diğer solunum virüslerinin sıklığının araştırılması
- Tez No: 281572
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KUYUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akut bronşiyolit, daha çok iki yaşından küçük çocuklarda sıklıkla viral etkenlerin neden olduğu özellikle küçük bronşiollerde lokalize bulaşıcı bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. Bu çalışma 0-2 yaş arası akut bronşiolitli ve sağlıklı kontrol grubunda Human Bocavirüs (HBoV), Respiratuvar sinsityal virüs (RSV), İnfluenza, Rhinovirüs, Parainfluenza virüs (PIV), Human metapnömovirüs (hMPV) sıklığı ve bu viral etkenlerin klinik özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı.Bu amaçla Ocak-Haziran 2010 tarihlerinde Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerine başvuran ve Servislerinde yatan 0-2 yaş arası akut bronşiolitli ve sağlıklı çocuklardan başvuru anında alınan nazofarengeal yıkama örneklerinden virüs izolasyonu CLART®PneumoVir Multipleks polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile yapıldı. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri, uygulanan tedaviler, varsa hastanede yatış süresi ile viral etkenler arasındaki ilişki değerlendirildi. Akut bronşiolitli 62 hastanın %83,9'unda en az bir viral etken izole edildi. Bu virüsler %33,9 RSV, %29 influenza, %29 rinovirüs, %21 hMPV, %16,1 PIV, %8 adenovirüs, %4,8 HBoV ve %1,6 enterovirüs'tür. Hastaların %50 oranında koenfeksiyon olduğu saptandı. Sağlıklı gruptaki 33 hastanın %63,7'sinde en az bir viral etken saptandı. Bu etkenler %30,3 rhinovirüs, %18,1 influenza, %18,1 adenovirüs, %12,1 RSV, %9 PIV görüldü. %21.2 koenfeksiyona olduğu saptandı. Sağlıklı gruptaki örneklerde HBoV ve hMPV rastlanmadı. Sağlıklı çocuklarda HBoV'ye rastlanmaması akut bronşiolitli hastalarda bu virüsün patojenik olduğunu desteklemektedir.Bulgularımız doğrultusunda bu yaş grubunda akut bronşiolitin en önemli nedeninin solunum yolu virüsleri olduğu ve yeni tanımlanan bir solunum yolu virüsü olan HBoV'nin bölgemizde de var olduğu ve akut bronşiolitli olgularda düşünülmesi gerektiği sonucuna varıldı. HBoV'nin bulaşma yolları, koenfeksiyonlardaki rolü, hızlı ve gerçek tanısı ile ilgili duyarlı ve özgül yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute bronchiolitis is a contagious infection of the lower respiratory tract that is commonly observed in children under two years and often caused by viral agents and specifically localized in small bronchioles. This study was conducted with a group of children between 0-2 years of age, having acute bronchiolitis and with healthy controls. The aim of this study was to evaluate the clinical features of Human Bocavirus (HBoV), respiratory syncytial virus (RSV), Influenza, Rhinovirus, Parainfluenza virus(PIV) and Human metapneumovirus (hMPV) and to determine their prevalance during study period.Between January and June 2010, the patients who admitted to Mersin University School of Medicine, Department of Pediatrics, as outpatients or who hospitalized with the diagnose of acute brochiolitis and healthy children aged between 0-2 years were recruited in the study. Microbiological assessment was performed by isolating the virus from the nasopharyngeal wash specimens of all children by CLART®PneumoVir Multiplex polimerase chain reaction (PCR) method. Demographic, clinical and laboratory features of the patients, treatment protocols and the relationship between the length of hospitalization and viral factors were evaluated and compared between the groups. In 83,9% of 62 patients, at least one viral agent was isolated. These viruses were, 33,9% RSV, 29% Influenza, 29% Rhinovirus, 21% hMPV, 16% PIV, 8% Adenovirus, 4,8% HboV and 1,6% Enterovirus. The rate of coinfection was 50%. In 21 of (63,7%) 33 healthy controls, at least one viral agent have been isolated. These viruses were, 30,3% Rhinovirus, 18,1% Influenza, 18,1% Adenovirus, 12,1% RSV and 9% PIV. The rate of coinfection in the control group was 21,2%. HBoV and hMPV were not detected in any of the samples taken from healthy children. HboV might be a considerable cause of acute bronchiolitis.According to our results, the most important causes of acute bronchiolitis were respiratory tract viruses in children aged between 0-2 years. HBoV is a newly described virus in respiratory tract and it could be considered as one of the important viral agent in acute bronchiolitis in our region. But there is still need to further studies to investigate the role of HBoV in co-infections and the transmission route of the virus and to develope sensitive and specific methods for rapid and true diagnose.