Tek taraflı alt ekstremite operasyonu planlanan hastalarda lateral epidural anestezi ile orta hat epidural anestezinin intraoperatif ve postoperatif etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the intraoperative and postoperative effects of lateral epidural anesthesia and midline epidural anesthesia in patients undergoing unilateral lower extremity operation
- Tez No: 281599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızda tek taraflı alt ekstremite operasyonu planlanan hastalarda levobupivakain-fentanil kombinasyonuyla uygulanan lateral ve orta hat epidural anestezi uygulamalarını hemodinamik, anestezik etkiler ile postoperatif komplikasyonlar yönünden karşılaştırmayı amaçladık.ASA I-II grubundan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. L4-5 aralığından, Grup I'de iğne ucu 45º operasyon tarafına çevrilerek, Grup II' de iğne ucu sefale bakacak şekilde epidural kateter yerleştirildi. Her iki gruptaki hastalara 10 mL % 0.5'lik levobupivakainle 50 ?g fentanil kombinasyonu epidural kateterden uygulandı. Peroperatif ve postoperatif dönemde hemodinamik bulgular, duyusal ve motor blok seviyeleri, bloğun iki segment gerileme süresi ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi.Grup II'de peroperatif hipotansiyon gelişme oranı istatistiksel anlamlılık göstermese de Grup I'den daha yüksekti (p=0.053).
Özet (Çeviri)
In the present study, we aimed to compare lateral and midline epidural anesthesia application using a levobupivacaine-fentanyl combination in patients undergoing unilateral lower extremity operation for haemodynamics, anesthetic effects, and postoperative complications.The present study included 40 ASA I-II group patients. At the L4-5 space, an epidural catheter was placed in patients in Group I by directing the tip of the needle 45 degrees to the operation side and in Group II with the needle tip in the cephalad direction. Patients in both groups were administered a combination of 10 mL 0.5 % levobupivacaine and 50 ?g fentanyl via the epidural catheter. Haemodynamic parameters, sensorial and motor block levels, the two-segment regression time of the block during the perioperative and postoperative periods and postoperative complications were recorded.The perioperative hypotension incidence in Group II, although not statistically significant, was found to be higher than in Group I (p=0.053).