Ağır obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda CPAP tedavisi ile ağız içi araç tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of CPAP treatment and oral appliance therapy in patients with severe osas
- Tez No: 281598
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Ağır OUAS tanılı hastalarda antropometrik ölçümlerin ve KBB muayenelerinin AİA ve CPAP tedavi seçiminde ve uyumundaki etkisini araştırmak istedik.Materyal ve metod: Uyku polikliniğine başvuran ve ağır OUAS tanısı konulan 23 hasta çalışmaya alındı. Hastaların VKİ, bel çevresi, boyun çevresi ölçümleri, KBB muayeneleri ve Nasofarenks BT çekimleri yapıldı, ESS anketi dolduruldu. Hastalar rasgele zarf yöntemi AİA (11 hasta) ve CPAP (12 hasta) olmak üzere önce iki gruba ayrıldı. AİA için uygun bulunmayan hastaların tedavisi CPAP olarak belirlendiğinden, üçüncü bir grup oluşturuldu. Hastaların 1. ayda PSG ile, 3. ve 6. ayda tedavi kontrolleri yapıldı. Birinci ay kontrolünde, AHİ değerinde beklenilen düzelme sağlanamayan ya da tedaviyi tolere edemeyen hastaların tedavileri diğer tedaviye değiştirildi.Bulgular: Çalışmaya alınan 23 hastanın yaş ortalaması 53,83 ±10,09 yıl olup VKİ ortalaması: 30,07 ±2,86 m2/kg bulundu. Hastalar tedavi yöntemlerine göre AİA (4 hasta), CPAP (12 hasta) ve AİA-CPAP (7 hasta) tedavisi alanlar olmak üzere üç grupta değerlendirildi. Tedavi grupları arasında hastaların demografik özellikleri, nasofarenks BT, KBB muayene bulguları açısından fark saptanmadı. Tedavi grupları arasında farklı olmamakla birlikte PSG bulgularından AHİ ve uykunun Evre 2 safhasının tedavinin birinci ayında tedavi öncesine göre azaldığı, REM safhasının ise arttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Comparison of CPAP treatment and Oral Appliance Therapy in Patients with Severe OSASAim: The aim of this study was to investigate the effects of anthropometric measurements and otorhinolrayngological examinations on the appropriateness of and the choice between OAT (oral appliance therapy) and CPAP treatment in patients diagnosed with severe OSAS (obstructive sleep apnea syndrome).Materials and Methods: 23 patients who were referred to our sleep clinic and diagnosed with severe OSAS were enrolled in the present study. BMI (body mass index), waist circumference and neck circumference were measured; all subjects underwent otorhinolayngological examinations and craniofacial CT (computerize tomography) scanning and were asked to fill in the ESS questionnaire. The patients were divided into two groups as OAT (n=11) and CPAP (n=12) by the random envelope method. The patients who were ineligible for OAT were assigned to CPAP treatment, thus constituting a third group. The patients were examined by PSG at one month and underwent controls at 3 and 6 months. At the first month control, the patients who showed no improvement of AHI or those who could not tolerate the treatment were shifted to the other treatment.Results: The mean age of 23 patients enrolled in this study was 53,83±10,09 years and the mean BMI was 30,07±2,86 m2/kg. The patients were divided into three groups as OAT (n=4), CPAP (n=12) and OAT-CPAP (n=7). There were no significant differences between the treatment groups in terms of demographic characteristics, results of otorhinolaryngological examination and nasopharynx CT. Despite the lack of a significant difference between the treatment groups, it was found that, of PSG findings, REM was increased and AHI and stage 2 sleep were decreased during the first month of treatment compared to the pretreatment values.