Aşağı Seyhan ovasında drenaj katsayısının belirlenmesi
  1. Tez No: 28160
  2. Yazar: ABDULLAH KADAYIFÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ZEKİ ERÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi AŞA?I SEYHAN OVASINDA DRENAJ KATSAYISININ BELİRLENMESİ Abdullah KADAYIFÇI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. A.Zeki ERÖZEL 1993, Sayfa:60 Jüri : Doç. Dr. A. Zeki ERÖZEL Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Yrd. Doç. Dr. Recep KANIT Bu çalışma, Aşağı Seyhan ovası sulama alanında drenaj katsayısını belirlemek amacıyla 1991 ve 1992 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada direk ölçme, su bütçesi ve yıkama suyu ihtiyacından yararlanma yöntemleri ile drenaj katsayısı belirlenerek mevcut koşullarda uygulanan drenaj katsayısı ile karşılaştırılması yapılmıştır. Direk ölçme yönteminde; farklı alanlarda yürütülen denemelerde alandaki emici drenlerin çıkış ağızlarından yapılan debi ölçümleri ve emici drenlerin hizmet ettiği alanlar, su bütçesi yönteminde; yetiştirilen bitkilerin su tüketimleri, etkili yağış ve sulama yöntemlerine göre derine sızma değerleri, yıkama suyu ihtiyacından yararlanma yönteminde ise aylık en yüksek bitki su tüketimi, etkili yağış, sulama ve drenaj sularının elektriksel iletkenliği, yıkama randımanı, toprakların saturasyon yüzdesi ile tarla kapasiteleri gözönüne alınarak drenaj katsayıları hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, deneme alanı topraklarındaki en yüksek drenaj katsayısı değerleri direk ölçme, su bütçesi ve yıkama suyu ihtiyacından yararlanma yön temleri için sırasıyla 3.78, 3.45 ve 3.02 mm/gün olarak bulunmuştur. Aşağı Seyhan ovası sulama alanında kurulacak olan yeni toprakaltı drenaj sistemlerinde direk ölçme yöntemiyle bulunan drenaj katsayısı değeri önerilmiş ve bu değere göre dren aralıkları 30 m, emici dren çapları ise 100 mm. olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Toprakaltı drenaj, drenaj kriterleri, drenaj katsayısı, drenaj debisi, direk ölçme yöntemi, su bütçesi yöntemi, yıkama ihtiyacı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE DRAINAGE COEFFICIENT IN LOWER SEYHAN PROJECT AREA Abdullah KADAYIFÇI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structure and Irrigation Supervisor : Assoc. Prof. Dr. A. Zeki ERÖZEL 1993, Page: 60 Jury : Assoc. Prof. Dr. A. Zeki ERÖZEL Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Asst. Prof. Dr. Recep KANIT The main purpose of this study was to determine the drainage coefficient of Lower Seyhan Irrigation Project area and the data was collected in..the years of 1991 and 1992. The drainage coefficient of that area was figured out with considering the methods namely direct measurement, water balance and leaching water requirement. And then, the results were compared with the coefficient entablished drainage system in determining the drainage coefficients, collector discharge and their areas for direct measurement method. Water comsumption and the amount of effective rainfall and deep seepage according to irrigation methods were considered for water balance method, where as maximum monthly comsumption use of water effective rainfall, electrical conductivity of irrigation and drainage water, leaching efficiency, saturation percent and field capacity were considered at leaching water requirement method. The maximum drainage coefficients of that project area for the method of direct measurement, water balance and leaching water requirement was calculated as 3.78, 3.45 and 3.02 mm/day respectively. The results of research has showed for underground drainage at Lower Seyhan Irrigation project area with the drain space of 30 m and drain diameter of 100 mm. KEY WORDS: Underground drainage, drainage criteria, drainage coefficient, drainage discharge, direct measurement method, water balance method, leaching requirement.