Ankara koşullarında iskenderiye üçgülü ( Trifolium alexandrinum L.) çeşitlerinin ot verimleri
- Tez No: 28161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA İSKENDERİYE ÜCGÜLÜ (Trifolium alexandrinum L.) ÇEŞİTLERİNİN OT VERİMLERİ Filiz DEMİROK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Hayrettin EKİZ 1993, Sayfa: 46 Jüri : Doç. Dr. Hayrettin EKİZ Prof.Dr. Ahmet ERAÇ Doç. Dr. Hikmet SOYA Bu araştırma, Ankara koşullarında Iskenderi - ye üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) çeşitlerinin ot verimlerini belirlemek amacıyla Ankara üniversitesi Zi raat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nde 1991 yılında yapılmıştır. Araştırmada 7 İskenderiye üçgülü çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre: İskenderiye üçgülü çeşitlerinin ma 'deki fide sayıları 255.00 (L/1905) ile 576.75 (Meteor) arasındadır. Çeşitlerin fide ağırlıkları ise 5.12 g (Meteor) ile 6.33 g (L/1905) olarak bulunmuştur. İskenderiye üçgülü çeşitlerinin bitki boyu ortalamaları 59.53 cm (Tabor) ile 75.93 cm (Meteor) ara sında değişmektedir. Çeşitlerin sap kalınlığı ortalama ları ise 4.09 mm (Tabor) ile 4.47 mm (Carmel) arasında dır. Çeşitlerin bitkide yaprak sayısı ortalamalarıIV 31.93 (Tabor) ile 47.00 (L/1905) olarak bulunmuştur. Yap rakçık eni ortalamaları 9.99 mm (L/1905) ile 12.45 mm (Carmel) arasında değişiklik göstermiştir. Yaprakçık boyu ortalamaları 26.04 mm (Tabor) ile 38.19 mm (Carmel ) ara sında kaydedilmiştir. Yaş ot verimleri 800.59 kg/da (L/1905) ile 1360.12 kg/da (Tabor) olarak bulunmuştur. Çeşitlerin ku ru ot verimleri de 207.66 kg/ da (L/1905) ile 361.08 kg/da (Carmel) arasında değişmiştir. İskenderiye üçgülü çeşitlerinin kuru madde ve - r imi eri 185.16 kg/da (L/1905) ile 324.25 kg/da (Carmel) arasında değişiklik göstermiştir. Ham protein oranı orta lamaları S&12.30 (Carmel) ile *14.40 (L/1905) arasında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER! iskenderiye üçgülü. ınJ ' de fide sayısı. fide gelişimi, bitki boyu. sap kalın - ligi. yaprak sayısı, yaprakçık eni. yaprakçık boyu, yaş ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde verimi, ham protein“”' oranı.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis FORAGE YIELD OF BERSEEM CLOVER (Trifolium alexandrinum L.) VARIETIES UNDER ANKARA CONDITIONS Filiz DEMÎROK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hayrettin EKÎZ 1993, Page: 46 Jury: Assoc. Prof. Dr. Hayrettin EKÎZ Prof. Dr. Ahmet ERAC Assoc. Prof. Dr. Hikmet SOYA This research was carried out to determine forage yield of berseem clover varieties under An - kara conditions at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1991. In this re search, 7 berseem clover varieties were used as material. According to the research results: The means of seedling number per square meter of berseem clover varieties were between 255.00 (L/1905) 576.75 (Meteor). The seedling weight of varieties were found between 5.12 g (Meteor) - 6.33 g (L/1905). The means of plant heights of berseem clover varieties were changed between 59.53 cm (Tabor) - 75.93 cm (Meteor).The means of stem thickness of varieties were between 4.09 mm (Tabor) -4.47 mm (Carmel). The average number of leaf per plant in varie - ties were found 3İ..93 (Tabor) - 47.00 (L/1905). The means of leaflet width were changed between 9.99 mm (L/1905) -12.45 mm (Carmel). determined 26.04 mm VI The average of leaflet length were (Tabor) -38.19 mm (Carmel). Forage yield of varieties were found 800.59 kg/da (L/1905) - 1360.12 kg/da (Tabor). The means of hay yield in berseem clover varieties were varied between 207.66 kg/da (L/1905) - 361.08 kg/da (Carmel). Dry matter yield of varieties were changed between 185.16 kg/da (L/1905) -324.25 kg/da (Carmel). The means of crude protein ratio were found between 12.30% (Carmel) -14.40% (L/1905). KEY WORDS: Berseem clover, seedling number per square -meter, seedling development, plant height. stem thickness, number of leaf per piant. leaflet width, leaflet length, forage yield. hay yield, dry matter ratio, crude. protein ratio.