Toplumda yaşayan kronik hemiplejik hastalarda üst ekstremite fonksiyonları ve gövde kontrolü ile düşme, düşme korkusu, denge ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
What is the relationship trunk control and upper extremity functions between balance, fall, fear of falling and living quality in hemiplegic patients on the community
- Tez No: 281612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA LEVENDOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada, toplumda yaşayan kronik hemiplejik hastalarda gövde kontrolü ve üst ekstremite fonksiyonları ile düşme, düşme korkusu, denge ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.Materyal ve metod: Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda, ayaktan veya yatarak tedavi gören 1yıldan uzun süreli SVO tanısı almış 50 hasta ve 50 sağlıklı gönüllü birey alınmıştır. Hastaların dengesini değerlendirmek için Berg denge skalası(BBS), gövde kontrolü için gövde kontrol testi(TKT), üst ekstremite fonksiyonlarını değerlendirmek için üst ekstremite aktivite testi kullanıldı. Hasta ve sağlıklı kontrollerin yürümesi zamanlı ayağa kalkma ve yürüme testi (ZAKYT), merdiven çıkma testi (MÇT) ve 6 dakika yürüme testleri ile değerlendirildi. Hastalarda dengenin güvenilirliği aktiviteye özel denge güvenlik sakalasıyla (ABC) ölçülürken yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR) kullanıldı.Bulgular: Her iki grubun da yaş, cinsiyetleri birbiriyle uyumluydu. Hasta grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında yürüme testlerinin hepsinde iki grup arasında anlamlı farklılık vardı.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study we aimed to research the relationship between the body control and upper extremity functions in hemiplegic patients who live in society and fall, fall fear, balance and quality of life this group of patients.Material and method:In this study there are 50 patients who had diagnosed as CVO more than 1 year and also have been treated as inpatient or outpatient in Selcuk University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation and 50 healthy volunteers.For assesment of patients balance BBS(Berg Balance Scale), for body control TCT(Trunk Control Test), for upper extremity functions, upper extremity activity test are used. Ambulation of patients and control group is assessed by stand up and walking by time test, climbing stairs test, and 6 minutes walking test. Confidence of balance is assessed by a special balance-safety scale, and quality of life is assessed by the Turkish form of WHO bref form of quality of life scale.Findings: Both groups of subjects have similar ages and sex.