Duloksetinin rat beyin dokularındaki oksidatif stres üzerine olan etkisi
Effect of duloxetine on oxidative stress in rat brain tissues
  1. Tez No: 281611
  2. Yazar: KADİR KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFKAN UZ, PROF. DR. RAMAZAN ÖZCANKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Antidepresan ilaçlar yaygın olarak depresyon tedavisinde kullanılmaktadırlar. Depresyon ve oksidatif stres arasındaki ilişki gösterildiğinden beri bu ilaçların oksidan- antioksidan ve lipid peroksidasyonu üzerine etkisi konusunda çok az çalışma yapılmıştırBu çalışmanın amacı yeni bir antidepresan ilaç olan ve serotonin ve norepinefrin taşıyıcılarının her ikisinide birlikte inhibe eden duloksetinin rat beyin dokularında adenozin deaminaz (ADA), ksantin oksidaz (XO), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri, malondialdehid (MDA) ve nitrik oksit (NO) seviyeleri üzerine etkilerini saptamaktır.Çalışma için yirmi erkek Sprague-Dawley rat alındı ve ratlar iki eşit gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu (n=10) ve ikinci grup duloksetin grubuydu (n=10). Duloksetin grubuna 10 mg/kg/gün dozunda intragastrik olarak 14 gün süreyle, günde 1 kez duloksetin uygulandı. Kontrol grubuna 14 gün süreyle, günde 1 kez intragastrik olarak su uygulandı. 14. günün sonunda tüm ratlar sakrifiye edildi. Beyin dokuları alındı. Rat beyin dokularında analizler yapıldı.Çalışmanın sonucu duloksetinin kontrol grubuna kıyasla; anlamlı düzeyde SOD aktivitesini arttırdığını ve ADA, XO ve CAT aktivitelerini azalttığını ve anlamlı olmayan düzeyde GSH-Px aktivitesini artırdığını ve MDA, NO düzeylerini azalttığını göstermiştir.Sonuç olarak, bu çalışmadan elde edilen veriler duloksetinin antioksidan enzimlerden olan SOD aktivitesini arttırarak radikallere karşı hassas olan beynin direncini arttırıcı etkisi ile depresyon tedavisinde önemli rolü olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Antidepressant drugs are widely prescribed to treat the depression. Since the relationship between oxidative stress and depression has been shown, few studies have investigated the effect of these drugs on oxidant-antioxidant system and lipid peroxidation.The aim of this study is to determine the effects of duloxetine, a new antidepressant drug that is an inhibitor of both serotonin and norepinephrine transporters, on the activities of the enzyme adenosine deaminase (ADA), xanthine oxidase (XO), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px), and on malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) levels in rat brain tissues.Twenty male Sprague-Dawley rats were taken for the study and rats were divided into two equal groups. The first group was control group (n=10) and the second group was duloxetine group (n=10). Duloxetine was administered with a dose of 10 mg/kg intragastrically once daily, for 14 days in duloxetine group. Water was administered once daily intragastrically, for 14 days in control group. All rats were sacrificed at the end of the 14th day. Brain tissues were taken. Analyses were performed in rat brain tissues.In this study our results showed that duloksetin increased the activity of SOD and decreased the activities of ADA, XO and CAT significantly, increased the activity of GSH-Px and decreased MDA and NO levels insignificantly compared to the control group.In conclusion, the data obtained in this study thought that, duloxetine increased the resistance of brain to radicals which is sensitive to them, via increasing the activity of antioxidant enzyme SOD, so this showed that duloxetine has an important role for the treatment of depression.