Acil servise başvuru anında Troponin I seviyesi normal olan göğüs ağrılı hastalarda kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein ve iskemi modifiye albuminin tanısal değeri
The diagnostic value of usage of İMA and H-FABP in combination, in the patients who refers to emergency department with chest pain whose troponin i leves are normal
- Tez No: 281613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaçİskemi modifiye albumin (İMA) son yıllarda akut koroner sendrom (AKS) tanısında kullanılmaya başlanan yeni bir belirteçtir. Daha önceki yapılan çalışmalarda İMA'nın acil servislerde AKS tanısında kullanılabileceği gösterilmiştir. H-FABP kalp kası hücre sitoplazmasında bol miktarda bulunur. H-FABP'ın dolaşımda erken dönemde yükselmesi ve hızlı böbrek atılımı nedeni ile AMİ olan hastaların erken dönemde tanınması ve dışlanmasında pratik ve kullanılabilir olduğu gösterilmiştir. Ancak Troponin I normal olan hastalarda yapılan çalışmalar sınırlıdır. Amacımız, göğüs ağrısı ile acil servise başvuran troponin I normal olan hastalarda AKS tanısında H-FABP ve İMA'nın kombine edilerek tanısal değerini prospektif olarak analiz etmektir.Materyal ve Metod:Semptomların başlamasından itibaren 12 saat içinde iskemik tipte göğüs ağrısı ya da benzeri semptomlarla gelen 18 yaş üzeri 109 hasta çalışmaya alındı. Hastaların geliş anında EKG'leri çekildi. Troponin I, İMA ve Yatak başı kantitatif h-FABP değerleri ölçüldü. Troponin I değeri yüksek olan, renal fonksiyon bozukluğu olan hastalar çalışmadan çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Backround and Aimsİma is a new marker in diagnosis of ACS in recent years. The usage of İMA for diagnosis of ACS in the ED was shown in many studies in the previous years. H-FABP is found in miyocardial muscle cell cytoplasm mostly. Because of early evalution in the plasma and rapid elimination from kidneys H-FABP is a practical marker in early diagnosis of ACS.But studies are limited trop.I level normal patients.Our aim is to analise diagnostic value of H-FABP and İMA in combination, in early diagnosis of ACS.Materials and Methodsİn a prospective 12 month study, 109 patients admitted to the ED with chest pain and suspected ACS were enrolled.on presentation blood samples were obtained fort he measurment of biomarkers H-FABP (immunodetection with CardioDetect) and İMA and other cardiac markers as CK-MB and troponin .Patients with higher Troponın levels were excluded.All patients? ECG results were recorded.We use rapid, qualitative ? point of care? type test, revealing H-FABP in blood.The patients were diveded in two goups as ACS and (NCİP)non cardiak ischemic pain.ResultsH-FABP levels significantly were higher in ACS then the control group.(p< 0,05) İMA levels were also higher in ACS group then the control group, but it wasn?t statisticaly higher in patients with troponin I levels sensitivity of arrival H-FAB P were %22,3 spesifity % 89.7 ,PPV % 79.9 and NPV was %40.2 .Sensitivity of İMA level was % 67.2, specifity % 41.0 , PPV % 64 and NPV % 44,4. H-FABP and İMA combination sensitivity was % 76.5 and specifity % 35.8. PPV % 66.2, NPV was % 48.2, when the ECG results were added to combination of H-FABP and İMA sensitivity was % 91.2 and specifity was % 35.9 ( PPV 66.2 % and NPV 70 %.Conclusionsİn this study we evaluated İMA and H-FABP levels either on early diagnosis of ACS troponin negative patients. We suggest that usefulness of H-FABP and İMA in a combination with ECG is more sensitive and specific but not provide valuable information for ACS diagnosis.