Ketamin ve Lidokain'in iskemi reperfüzyon hasarını önlemedeki etkileri
The effect of Ketamine and Lidocaine on ischemiar reperfusion injury.
- Tez No: 281620
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN ÖKESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Turnike uygulaması cerahi açıdan kansız bir saha oluşturması nedeniyle sık kullanılan bir yöntemdir. Ancak İ/R hasarına neden olmaktadır. Farklı anestezik maddeler, bu hasarı azaltmak amacıyla, bu güne kadar araştırılmıştır. Bu çalışmada ketamin ve lidokain kullanılmıştır.Fakülte etik kurul izni ve hasta oluru alındıktan sonra, yaklaşık aynı sürede, spinal anestezi altında, pnömotik turnike eşliğinde, alt ekstremite cerrahisi uygulanan vakalarda, intravenöz infüzyon düşük doz ketamin ve lidokainin iskemi-reperfüzyon hasarını önlemedeki etkileri biyokimyasal parametrelerden iskemi modifiye albumin ve malonildialdehit ile, arteryel kan gazı analizi, hastaların sedasyon düzeyleri, hemodinamik parametreler, postoperatif ilk analjezik ihtiyaç zamanlarını değerlendirilerek karşılaştırıldı.Çalışmaya dahil edilen 100 hasta rastgele 3 gruba ayrıldı; Grup I: Ketamin infüzyon grubu (n=33), Grup II: Lidokain infüzyon grubu (n=33) ve Grup III: Kontrol grubu (n=34). Olguların sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen saturasyonu (SpO2), kalp atım hızı (KAH), solunum sayısı monitörize edilerek ölçülen değerler bazal, 5.dk, 10.dk, 20. Dk, 30.dk, 45. Dk, 60.dk, 75. dk tekrarlanarak kaydedildi. Operasyondan önce hastalara 0,03 mg/kg midazolam i.v olarak verildi. Tüm hastalara spinal anestezi uygulanarak 12,5 mg Bupivakain hidroklorür ve 25 µg Fentanil 30 sn. sürede verildi. Spinal anestezi yapıldıktan sonra (T1), turnikenin 30. Dakikasında (T2) ve turnike çözüldükten 15 dakika sonra (T3) hastaların mayi infüzyonu gitmeyen kollarından kan örnekleri malonildialdehit (MDA), iskemi modifiye albumin (İMA) ölçümü için ve AKG örnekleri alındı. Bir gruba 0,5 mg/kg ketamin bolus dozunun ardından 0,5 mg/kg/h ketamin infüzyonu, diğer gruba 1 mg/kg bolus sonrası 0,6 mg/kg/h lidokain infüzyonu ve kontrol grubuna 0,9% NaCl infüzyonu verildi. Olgulara O2 sürekli 2 lt/dk konsantrasyonda maske ile verildi. Operasyon sonrası servis takiplerinden hastaların ilk analjezik ihtiyaç duydukları zaman kaydedildi.Gruplar arasında demografik özellikler, klinik özellikler, cerrahi süre, turnike süresi, anestezik madde infüzyon süreleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(P>0,05). Her üç grupta da, SAB, DAB, OAB, solunum sayısı, KAH ve SpO2 değerlerinde hiçbir olguda tedavi gerektirecek bir değişiklik olmadı. Biyokimyasal parametrelerden İMA ve D-İMA düzeyleri, gruplar arası değerlendirmede, grup I ve II karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark yok idi (p=0,05).
Özet (Çeviri)
Tourniquet application is a method commonly used due to create a bloodless surgical field however, I / R injury is caused. Different anesthetic agents, in order to reduce this damage, so far investigated. Ketamine and lidocaine are used in this study.After obtaining the permission of the Ethics Committee of the Faculty and the patient, about the same time, undergoing spinal anesthesia, lower extremity surgery cases, accompanied by pneumatic tourniquet, have been compared preventive effects of intravenous infusion of low-dose ketamine and lidokain by evaluating with biochemical parameters ischemia-reperfusion modified albumin and malonyldialdehit, arterial gas analysis, patients sedation levels, the parameters of hemodynamic, for the first time they need analgesic.A hundred patient were divided into 3 groups; Group I: Ketamine infusion Group (n = 33), group II: Lidocaine infusion Group (n = 33) and group III: the control group (n = 34). Systolic arterial pressure (SAB), diastolic arterial pressure (DAB), mean arterial pressure (MAB), peripheral oxygen saturation (SpO2), the heart rate (HR) and respiratory rate of the cases, measured values of the basal, 5. min 10. min, 20. Min, 30. min, 45. Min, 60. min, 75. min repeatedly has been saved. 0,03 mg/kg i.v midazolam has been given to patients before surgery. All patients were given spinal anaesthesia with 25 µg Fentanyl and 12,5 mg Bupivakain hydrochloride during 30 sec. as soon as possible. After Spinal anaesthesia (T1), 30. Minutes of tourniquet (T2) and after 15 minutes of tourniquet resolved (T3), blood samples have taken, for the measurement of ischemia modified albumin (IMA) malonyldialdehit (MDA) and examples of arterial gase analysis of the patients whose arms we didn?t give infusion. One group was 0,5 mg/kg of ketamine bolus followed by 0,5 mg/kg/h ketamine infusion, the other group was 1mg/kg/h bolus of lidocaine followed by 0,6 mg/kg/h lidocaine infusion, and 0,9% NaCl infusion of control group was given. O2 with 2 lt/min concentrations was given by the mask continuously to patients. After operation, from the service orders, for the first time patients need analghesic, has been saved.There was no statistically meaningful difference between groups about clinical features, demographic features, surgery times, tourniquet times and the duration of the anesthetic infusion(P > 0,05). Each of the three groups, and none of cases required a change that need the treatment of the SAB, DAB, MAB, respiratory rate, HR, SpO2. In the assessment of the groups levels of the biochemical parameters IMA and D-IMA, when we compared Group I and II, there was not statistically difference between groups (p = 0,05). The level of the the D-IMA T3, IMA T3, when group II and III compared, it was statistically significantly lower in group II (p < 0,05). When it was compared bettween group I and III, the levels of IMAT2, D-IMA T2, IMA T3 and D-IMA T3 in group I was observed significantly lower (p < 0,05). When group I and group II compared, there wasn?t statistically significant difference in MDA and IMA values, but the measurement of them was higher in group II (p = 0,05).In the groups assessment, as the IMA T1, D-IMA T1, MDA T1, according to all groups, all of the times, statistically meaningful difference wasn?t observed (p > 0,05).When we compared group II and III, the level of the lactate T3 in group II was significantly lower (p < 0,05). In group III, the levels of lactate T3, than the level of lactate T1 was observed statistically higher (p < 0,05).Duration of the cases of the times of postoperative analgesia first they need, in the comparison between the groups, we revised the group I was significantly higher than the Group III (p < 0,05, p = 0,001).As a result, we observed the low doses of ketamine and lidocaine infusion in patients undergoing tourniquet was effective in prevention from the ischemia reperfusion damage without causing an important change in vital signs. Although statistically insignificant, IMA and MDA were lower in ketamine group. The patients were sedated than the control group and the side effects weren?t observed. In appropriate situations, ketamine and lidocaine can be used for I / R injury prevention.