Akut pulmoner emboli tanısı alan hastalarda çözünebilir CD40 ligand düzeyi ve ekokardiyografik parametreler
Soluble CD40 ligand levels in patient with acute pulmonary embolism and echocardiographic parameters
  1. Tez No: 281631
  2. Yazar: ZEYNETTİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda, hayatı tehdit edici ve görece sık karşılaşılan acil bir kardiyovaskuler patoloji olan akut PE'nin patogenezini daha fazla aydınlatabilmek, erken tanı ve risk sınıflamasına katkıda bulunabilmek amacıyla özellikle enflamasyon ve tromboz ile ilişkili çCD40L düzeylerinin akut PE hastalarında benzer demografik özelliklere sahip olan kontrol grubu ile kıyaslanması hedeflenmiştir. Bunun yanında Akut PE hastalarında konvansiyonel ve doku Doppler ekokardiyografik parametrelerindeki farklılıklar ve bunların çCD40L değerleri ile ilişkisi araştırılmıştır.Metod: Tanımlayıcı ve kesitsel çalışmamıza, Ocak 2010 ve Temmuz 2010 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde akut PE tanısı konan 65 hasta ve hastalar ile benzer demografik özellikleri ve komorbiditeleri olan sağlıklı 29 gönüllü dâhil edildi. Hastaların tümünün, kontrol grubunun 21'nin çCD40L değerleri ELİSA yöntemi ile eBioscience (BenderMed Systems, Avusturya) kiti kullanılarak çalışıldı. Hasta ve kontrol grubunun geleneksel iki boyutlu ve Doppler ekokardiyografik verileri yanında doku Doppler ekokardiyografik parametreleri kaydedildi. Hasta ve kontol grubunda elde edilen değişkenler karşılaştırıldı.Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında demografik özellikler ve komorbiditeler açısından istatiksel farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Background: The main aim of the study was to evaluate soluble CD40 Ligand(sCD40L) levels that is associated with inflamation and thrombosis in predicting early diagnosis and risk stratification of pulmonary embolism(PE) which is life threatening and relatively frequent emergency cardiovascular pathology. The sCD40L levels in patient with PE were compared with control group with similar demographic features and comorbidities. We also aimed to investigate differences in conventional and tissue Doppler echocardiographic parameters in patient with PE and their relationship with sCD40 L levels.Methods and Materials: Our descriptive and cross-sectional study populution included 29 healthy voluntary controls and 65 patients with diagnosis of PE who were admitted to Selcuk University, Meram School of Medicine Hospital between January 2010 to July 2010. The sCD40L levels of all of the PE patients and 21 patients of the control group were quantified by ELISA method eBioscience (BenderMed Systems, Austria). In addition to two-dimensional and Doppler echocardiaographic parameters, tissue Doppler parameters were also recorded and these parameters were compared between patient and control groups.Results: There was not statistically significant difference between two groups with regard to demographic features and comorbidities. sCD40L levels were significantly elevated in acute PE group compared to control group; 5.3 ng/ml and 1.4 ng/ml, respectively (p< 0.001). When sCD40L?s cut-off value is accepted as 0.7 ng/ml, the test sensitivity is 0.71 and the specificity is 0.52, the positive predictive value is 0.82, the negative predictive value is 0.37, and the diagnostic accuracy is 0.65. There was no correlation between sCD40L levels and echocardiographic paramaters which are indicators of severity of PE.