Fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası ön kamara flare reaksiyonu üzerine topikal kortikosteroid etkinliği
The effıcacy of topıcal cortıcosteroid on the anterior chamber flare reactıon after phacoemulsification surgery
  1. Tez No: 281647
  2. Yazar: KÜRŞAT BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZKAĞNICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı senil katarakt tanısı ile fakoemulsifikasyon cerrahisi uygulanan hastaların postoperatif topikal steroid tedavisinde kullanılan preparat çeşidinin (Prednizolon Asetat % 1, deksametazon sodyum fosfat % 0.1) postoperatif ön kamara flare reaksiyonu üzerine etkisinin flaremetre cihazı kullanılarak karşılaştırılmasıdır.Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde Ocak 2009-Ağustos 2010 tarihleri arasında senil katarakt tanısı konularak komplikasyonsuz fakoemulsifikasyon cerrahisi uygulanan 34 olgunun 44 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Topikal prednizolon asetat % 1 damla veya deksametazon sodyum fosfat % 0.1 damla kullanan olguların preoperatif 1. gün ve postoperatif 1. gün, 1. hafta ve 1. ay kontrollerinde flaremetre cihazı ile ön kamara flare reaksiyonu düzeyi ölçümü yapılmıştır.Ölçümler istatistiksel olarak karşılaştırıldığında randomize olarak seçilen olguların preoperatif 1. gün, postoperatif 1. gün ve 1. ay flare değerlerinin prednizolon asetat % 1 kullanan grubun (Grup 1), dekzametazon fosfat % 0.1 kullanan gruptan (Grup 2) istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu. Cerrahi öncesi Grup 1'in zaten flare değerlerinin daha yüksek olması, postoperatif ölçüm sonuçlarını da etkileyebileceği düşünülerek steroidlerin etkinliğini değerlendirebilmek için ikinci bir istatistiksel analiz yapıldı. Olguların flare değerlerinin preoperatif 1. gün, postoperatif 1. gün, 1. hafta ve 1. ay ölçümlerinde değişim oranları ve miktarı karşılaştırılarak ilaçların cerrahi sonrası flare değişimine olan etkisi araştırıldı. Sonuçta iki grupta da cerrahi sonrası flare değişimlerinin benzer olduğu, iki etken arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Fakoemulsifikasyon sonrası enflamasyonun önlenmesinde her iki ilacın benzer etkilere sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the effect of using different postoperative topical steroid preparations (prednisolone acetate 1 %, dexamethasone sodium phosphate 0.1 %) on postoperative anterior chamber flare reaction by using the flaremetre device in patients with senile cataract underwent phacoemulsification surgery.In Selcuk University Meram Medical Faculty, Department of Ophthalmology clinic 44 eyes of 34 patients diagnosed as having senile cataract underwent uneventful phacoemulsification surgey between January 2009 - August 2010 were included in this study. Patients anterior chamber flare reaction levels measured by flaremetre device in their postoperative 1st day, 1st week and 1st month controls that used topical prednisolone acetate 1% or dexamethasone sodium phosphate 0.1 % drops.İn statistical analysis, the levels of flare of group 1 (prednisolone acetate 1 %) was found to be significantly higher than group 2 ( dexamethasone phosphate 0.1 %) in preoperative 1st day, postoperative 1st day and postoperative 1st month. The second statistical analysis was performed to evaluate the effectiveness of steroids, because of the postoperative measurement results considering the influence of the already higher preoperative flare levels of group 1. The postoperative effect of drugs on the change in the flare values was investigated by comparing the level of the change rate and amount in the cases flare values in preoperative 1st day, postoperative 1st day, postoperative 1st week and postoperative 1st month.As a result, the postoperative flare change in both groups were similar and there was no statistically significant difference between two topical steroid treatment. It could be said that both of the steroids have similar effects in the prevention of inflammation after phacoemulsification surgery.