Meme kanserli hastalarda aromataz inhibitörlerinin serum östradiol, leptin, insülin, IGF-1 düzeylerine ve antropometrik ölçümlere etkisi
The effect of aromatase inhibitors on estradiol, leptin, insulin, IGF-1 levels and antropometric measurements in breast cancer patients
- Tez No: 281648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Aromataz enzimi östrojen üretimi yanında vücut yağ dağılımının düzenlenmesinde rol oynar. Post menapozal kadınarda periferal aromataz aktivitesi ve plazma östrojen düzeylerinin vücut kitle indeksiyle korole olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı aromataz inhibitörü kullanan meme kanserli hastalarda östradiol, leptin, insülin ve IGF-1 düzeylerinde meydana gelen değişimler ile bunların kilo, vücut-kitle endeksi ve bel-kalça oranı gibi antrapometrik ölçümler arasındaki ilişkisini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı polikliniğinde takip edilmiş ve adjuvan aromataz inhibitörü (letrozol, anastrazol) kullanacak olan, hormon reseptörü pozitif postmenapozal meme kanserli 39 hasta çalışmaya alındı. Çalışma öncesi bazal, 3. ve 6. aylarda kilo, boy, bel-kalça oranı (BKO), vücut-kitle indeksi (VKI) ölçülerek kaydedildi ve serum östrodiol, leptin, insülin ve IGF-1 düzeyleri çalışmak için 12 saat açlık sonrası kan alındı. Bu kanlar santrifüj edilip serumlarına ayrıldıktan sonra -70?C'de saklandı ve daha sonra hepsinde ilgili hormon düzeyleri çalışıldı.Bulgular: Hastaların median yaşı 61 (47-84) olarak bulundu. Hastaların 21'i (%51) letrozol, 18'i (%46) anastrazol, 1'i (%3) eksemestan kullandı. Takip süresince kilo, BKO, VKİ ölçümlerinde anlamlı farklılık gözlenmedi. Östradiol düzeylerinin 0. ile 3.
Özet (Çeviri)
Background: Aromatase enzyme produces estrogen and also takes role in setting up the distribution of adipose tissue in the body. It has been showed that peripheral aromatase activity and plasma estrogen levels correlates with body mass index in post menopausal women. The aim of this study is to define estradiol, leptin, insulin, IGF-1 level changes in women with breast cancer taking aromatase inhibitor and the relationship of these with anthropometric measurements like weight, body mass index (BMI), waist to hip ratio (WHR).Material-Methods: This study includes 39 patients with hormone receptor positive breast cancer treated adjuvant aromatase inhibitor (letrozol, anastrazol) followed at Selcuk University Department of Medical Oncology policlinic. We measured weight, height, waist to hip ratio (WHR), body mass index (BMI) at the begining of the study and in 3. and 6. months. Blood samples taken to assay serum estradiol, leptin, insulin, IGF-1 levels after 12 hours hunger. After centrifugation the serum samples kept in -70 ? C and then samples used for assay.Results: The median age of patients was 61 (range 47-84). 21 patients used letrozol (51 %), 18 patients used anastrazol (46 %), 1 patient used exemestane (%3). During the follows weight, WHR, BMI measurements did not show statistically meaningful difference. Estradiol levels compared 0. and 3.