Erzurum Bölgesi'nde CYP2C9 gen polimorfizmi ve varfarin doz gereksinimi
CYP2C9 gene polymorphism and Warfarin dose requirement in Erzurum region
  1. Tez No: 281658
  2. Yazar: RAHŞAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Oral antikoagülanlar, klinik pratikte arteryel ve venöz tromboembolik bozuklukların tedavisinde ve profilaksisinde sık kullanılan ilaçlardır. Varfarin, dünyada oral antikoagulan olarak kullanılan en yaygın ilaçtır. İnsanların farmakolojik ajanlara olan cevabında genetik polimorfizmlerin önemli yeri vardır. Varfarin, günlük pratikte, farmakogenomik testlerin uygulanmakta olduğu ilaçlardan biri olması yönüyle önemlidir. Sitokrom P450 2C9 `CYP2C9' insan karaciğerinde ilaç metabolizmasında rolü olan bir enzimdir. Yapılan çalışmalarda CYP2C9 *2 ve *3 varyant alele sahip hastalarda, artmış kanama riski olduğu, bu nedenle düşük doz varfarine ihtiyaç duydukları bildirilmiştir. Bu çalışmada; Erzurum Bölgesi'deki varfarin kullanmakta olan hastalarda görülen kanama komplikasyonu ile CYP2C9 polimorfizmi arasındaki ilişki araştırıldı.Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne Mayıs 2009 - Mayıs 2010 tarihleri arasında başvuran, varfarin kullanmakta olan toplam 80 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalarda görülen kanama komplikasyonları kaydedildi. Hastaların genotip incelemeleri yapılarak; CYP2C9*2 ve CYP2C9*3 varyantlarını taşıma şekilleri (homozigot, heterozigot ve wild tip) tespit edildi. Çalışma verileri değerlendirilirken niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Student t-Test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare ve Fisher Exact test kullanıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p0.05). INR değeri 8 olan hasta gruplarına ait kullanılan ortalama varfarin dozları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Oral anticoagulants are frequently used drugs in clinical practice in the treatment and prophylaxis of arterial and venous thromboembolic disorders. Warfarin, is the most widely used oral anticoagulant drug around the world. People's genetic polymorphisms have an important place in the response to pharmacological agents. One of the important aspects of Warfarin is it was one of the drug that pharmacogenomics tests to be applied in daily practice. Cytochrome P450 2C9 'CYP2C9' is an enzyme that involved in drug metabolism in human liver. Studies have been reported that patients with CYP2C9 * 2 and * 3 variant allele have an increased risk of bleeding, therefore, they need lower doses warfarine. In this study, we investigated the relationship between CYP2C9 polymorphisms with bleeding complications in patients under warfarin therapy within Erzurum Region.A total of 80 patients whose applied warfarin therapy enrolled in the study between the May 2009 - May 2010 that followed in Atatürk University Faculty of Medicine, Internal Medicine Clinic. Patients with bleeding complications were recorded. Examinations of patients by genotype, CYP2C9 * 2 and CYP2C9 * 3 variant forms of transportation (homozygous, heterozygous and wild-type) were determined. The Student's t tests, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis tests were used in the study to evaluate comparison of quantitative data. Qualitative data were compared using Chi-square-Fisher's exact test. Results were evaluated with 95% confidence interval, significance regarded at p 0.05). The patient groups; INR 8 of used in the mean warfarin doses found no statistical significant difference (p> 0.05).