Dishidrotik ekzema tanılı hastalarda fotoallerjik duyarlılığın araştırılması
Photoallergic sensitivity in patients with dyshidrotic eczema
- Tez No: 281665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ŞANLI ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Dishidrotik ekzema, histolojik olarak spongiotik veziküller ile karakterize, veziküler palmoplantar ekzema grubunda yer alan endojen bir dermatittir. Etyolojisi tam olarak aydınlatılamamakla birlikte deriye temas eden veya oral alınan bazı metallere karşı vücudun bir allerjik yanıtı olduğu düşüncesi nedeniyle hastalara yama testi uygulanması önerilmektedir.Bu çalışmamızda, hastalığın özellikle UV'nin yoğun olduğu ilkbahar yaz aylarında alevlenmesinden yola çıkarak, Avrupa standart test serisi ile fotoyama testinde, etyolojide ekzojen fotoallerjen ve UV'nin etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza klinik ve/veya histopatolojik olarak dishidrotik ekzema tanısı almış olan 30 kişilik hasta ve 30 kişiden oluşan kontrol grubu dahil edildi.Hasta grubunda yama testinde 8 (%26,7) hastada pozitiflik bulunurken, kontrol grubunda 1 (%3,3) kişide pozitiflik vardı.
Özet (Çeviri)
Dyshidrotic eczema is an endogenous dermatitis, histologically characterized with spongiotic vesicles, and appearing in vesicular palmoplantar eczema group. With its etiology not fully understood it?s thought that this is an allergic response to some metals contacting to the skin or taken orally, therefore its recommended patch test should be applied to these patients.In this study, consideing this disease especially exacerabates in spring and summer when the UV lights are intense; we intended to investigate exogenous photoallergan and UV effect in etiology ith use the European standart test series in the photopatch test.In our stady 30 patients clinically and/or histopathologically diagnosed as dyshidrotic eczema and 30 persons as the control group were included.In the control group only one patient (%3,3) had positive patch test while in the patient group eight (%26,7) had positive result.