Kokain intoksikasyon modelinde propofol, midazolam ve ziprasidonun etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of pretreatment propofol, midazolam and ziprasidone or the combinations for the prevention of acute cocaine toxicity in a mouse model
- Tez No: 281666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Akut kokain toksisitesi fare modelinde midazolam, propofol, ziprasidon, midazolam-propofol ve midazolam-ziprasidon kobinasyonlarının etkinliklerini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: 180 tane erkek CF1 faresi deneysel çalışma öncesinde 6 gruba randomize edildi. Bu gruplara intraperitoneal yoldan 2mg/kg midazolam, 25 mg/kg propofol, 4 mg/kg ziprasidon, 2mg/kg midazolam + 25 mg/kg propofol, 2 mg/kg midazolam + 4 mg/kg ziprasidon ya da salin uygulandı. Bu uygulamadan 10 dakika sonra letal dozun %70' i olan 105 mg/kg kokain intraperitoneal yoldan uygulandı. Tüm gruplardaki fareler nöbet aktivitesi (mısır patlağı şeklinde sıçrama, tonik klonik aktivite ya da doğrulma refleksinin kaybı) ve ölüm açısından kokain uygulamasından sonraki 30 dakika boyunca hangi ilacın uygulandığını bilmeyen araştırmacı (kör gözlemci) tarafından takip edildi.Bulgular: Plasebo ile karşılaştırıldığında tüm gruplar arasında nöbet ve ölüm açısından anlamlı fark tespit edildi (p0,05). Midazolam-propofol kombinasyonu uygulanan grupta ölüm gözlenmemiştir. Nöbet oranı diğer gruplar ile karşılaştırıldığında midazolam-ziprasidon grubunda en düşük olarak gözlenmiştir (%16,7).Sonuç: Bu çalışma sonucunda; midazolam-propofol ve midazolam-ziprasidon kombinasyonlarının tek başına midazolam ya da ziprasidona göre kokaine bağlı nöbet ve ölümü engellemede daha etkili olabileceği düşünülmüştür. Tek başına propofol kokaine bağlı nöbet ve ölümü engellememektedir.
Özet (Çeviri)
Study Objective: To evaluate the efficacies of pretreatment midazolam, propofol, ziprasidone, and two combinations [(midazolam plus propofol; midazolam plus ziprasidone] in a mouse model for acute cocaine toxicity.Methods: One hundred eighty male (30-35 gram) CF-1 mice were randomized to 6 groups in this experimental study. Then all animals received intraperitoneal injections of midazolam (2 mg/kg), propofol (25 mg/kg), ziprasidone (4 mg/kg), midazolam-propofol (2 mg/kg and 25 mg/kg) and midazolam-ziprasidone (2 mg/kg and 4 mg/kg) combinations or saline (saline only) as a pretreatment. Ten minutes later, all animals intraperitoneally received 105 mg/kg cocaine (an estimated lethal dose to 70%). All of the animals in each group were observed for the seizures (popcorn jumping, tonic-clonic activity, or a loss of the righting reflex) and lethality over the following 30 minutes by a blinded observer.Results: There were significant differences among all groups in terms of seizure and lethality (p 0.05). No death was observed in midazolam-propofol combination group. Seizure rate was observed least in midazolam-ziprasidone group with respect to other groups (16.7%).Conclusion: This study suggests that midazolam-propofol and midazolam-ziprasidone combinations may be more effective than midazolam or ziprasidone only for the prevention of cocaine-induced seizure and lethality. However, propofol only does not prevent cocaine- induced seizure and lethality.