Diyet ve ilişkili metabolik parametrelerin akne üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of diet and associated metabolic parametres on acne
- Tez No: 281673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Akne vulgaris (AV), pilosebase birimin kronik inflamatuar hastalığıdır. Patogenezde sebum üretiminin artması, anormal foliküler keratinizasyon, Propionibacterium acnes ile kolonizasyon ve inflamasyon rol oynamaktadır. AV ile diyet arasındaki ilişki ise uzun yıllardır kesin olarak ortaya koyulamamıştır.Bu çalışmanın amacı; AV tanılı hastalarda, diyetin, akne oluşumu ve şiddeti üzerine etkilerini araştırmak ve metabolik hastalıklara yatkınlığa işaret eden faktörler ile ilişkisini belirlemektir.Çalışmamıza, 30 hafif-orta, 29 şiddetli AV'li hasta ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 89 kişi alınmıştır. Akne ve kontrol grupları, DHEAS, testosteron, IGF-1, IGFBP-3, SHBG, insülin, açlık glukozu, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid düzeyleri, vücut kitle indeksi, yağ oranı, insülin direnci ve glisemik yük yönünden karşılaştırılmıştır.Şiddetli AV'li grupta glisemik yük daha yüksek bulunmakla birlikte gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı(P>0.05). IGF-1, IGFBP-3, HOMA-IR, total kolesterol, LDL, trigliserid, SHBG, DHEAS, testosteron düzeyleri gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris (AV) is a chronic inflammatory disease of pilosebace units. Excess sebum production, follicular hyperproliferation, propionibacterium acnes colonization and inflammation take place in the pathogenesis of acne. The relationship between AV and diet has not been completely revealed for many years.The purpose of this research is to investigate the effects of diet on acne formation and severity of AV and to determine the relationship with the factors indicating susceptibility to metabolic diseases.In our study, a total of 89 patients, 30 mild-moderate, 29 severe AV patients and 30 healthy controls were included. Acne and control groups were compaired in terms of DHEAS, testosterone, IGF-1, IGFBP-3, SHBG, insulin, fasting glucose, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride levels, body mass index, adiposity, insulin resistance index and gliycemic load.In severe AV group, glycemic load was higher than the other groups. However, the difference was not statistically significant between the groups (P>0.05). DHEAS, testosterone, IGF-1, IGFBP-3, SHBG, insulin, HOMA-IR, total cholesterol, LDL, triglyceride levels were not statistically different between AV and control groups (P>0.05).