Akne vulgarisli hastalarda mikroRNA-21, mikroRNA-29b, mikroRNA-98-5p ve diyetin, mtTOR ve FoxO1 gen ekspresyon düzeyleri üzerineetkisi
Effects of microRNA-21, microRNA-29b, microRNA-98-5p and diet on mtTOR and FoxO1 gene expression levels in patients with acne vulgaris
- Tez No: 685566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ GÜRSEL ÜRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akne vulgaris, nüfusun %9,4'ünü etkileyen; pilosebase ünitenin inflamatuar bir hastalığıdır. Etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamakla birlikte, Batı tarzı diyetin ve epigenetiğin rolü üzerinde durulmaktadır. Batı tarzı beslenme, nükleer FoxO1'in fosforlanarak bozulmasına sebep olmakta; FoxO1'in inhibisyonu ise mTORC1 aktivasyonunu başlatmaktadır. mTORC1'in esas komponentlerinden biri olan mTOR, akne vulgaris patogenezinde anahtar rol oynar. Epigenetik, genomik DNA dizisinde değişikliklere neden olmadan, gen ifadesindeki kalıtsal değişikliklerdir ve çevre koşulları, beslenme ve stres gibi etkilerle değişir. Epigenetik durumu düzenleyen mekanizmalardan biri mikroRNA'lardır. Çalışmamızda, akne vulgaris ile Batı tarzı diyetin ve metabolik sendrom ilişkisinin incelenmesi, akne vulgarisli hastalarda doku düzeyinde mTOR ve FoxO1 genlerinde ve miRNA-21, miRNA-29b ve miRNA-98-5p ekspresyon düzeyinde bir değişim olup olmadığının saptanması amaçlandı. Çalışmamızda 36 akne vulgaris ve 20 sağlıklı kontrol olgusunun demografik verileri, beslenme düzeni ve klinik özellikleri kaydedildi. Akne vulgarisli hastaların son bir yıldaki tahlilleri taranarak, metabolik sendromu olanlar bir gruba, olmayanlar ikinci gruba alındı. Akne vulgarisli hastalarda lezyonların yoğun olduğu bölgeden, sağlıklı kontrollerde sırt bölgesinden deri biyopsisi alınarak polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile gen ekspresyon düzeyleri ölçüldü. Akne vulgaris hasta grubunda peynir tüketimi istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Akne vulgaris şiddeti ile metabolik sendrom arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sağlıklı kontrol grubunda FoxO1 düzeyi anlamlı olarak yüksek saptandı. Akne vulgarisli ve sağlıklı olgular arasında mTOR, mikroRNA-21, mikroRNA-29b ve mikroRNA-98-5p ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı fark görülmedi. Diyet ve epigenetik parametrelerin akne vulgaris patogenezindeki rolünün aydınlatılması, akne vulgaris tedavisinde yeni metodların gelişiminde rol alabilir. Hedef gen tedavisi ve miRNA'ların akne vulgaris şiddetiyle ilişkili biyomarker olarak kullanılmasında bu çalışmanın, yeni çalışmalara katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is an inflammatory disease of the pilosebaceous unit which affects %9.4 of the population. Although its etiopathogenesis has not been fully elucidated, the role of Western diet and epigenetic in the pathogenesis of acne vulgaris has been emphasized. Western diet causes nuclear FoxO1 to degrade by phosphorescence, and the inhibition of FoxO1 initiates mTORC1 activation. mTOR, one of the main components of mTORC1; plays a key role in the pathogenesis of acne. Epigenetics is the heritable changes in gene expression without causing any alterations in the genomic DNA sequence and is affected by with environmental conditions, nutrition and stress. One of the mechanisms regulating the epigenetic state is microRNAs. The aim of this study was to examine the relationship between acne and Western diet and metabolic syndrome, and to determine whether there is a change in mTOR and FoxO1 genes and miRNA-21, miRNA-29b and miRNA-98-5p expression levels at tissue level in patients with acne vulgaris. In our study, demographic data, diet and clinical characteristics of 36 acne vulgaris and 20 healthy control cases were recorded. The results of acne vulgaris patients in the last year were scanned and those with metabolic syndrome were included in one group and those without metabolic syndrome in the second group. In patients with acne vulgaris, skin biopsy was taken from the region where acne lesions were most intense and from the dorsal back region of healthy controls. Gene expression levels were measured by polymerase chain reaction method. Cheese consumption was found to be statistically significantly higher in the acne vulgaris patient group. No significant correlation was found between acne severity and metabolic syndrome. FoxO1 level was found to be significantly higher in the healthy control group. There was no significant difference between the expression levels of mTOR, microRNA-21, microRNA-29b and microRNA-98-5p between acne vulgaris and healthy subjects. Elucidating the role of diet and epigenetic parameters in the pathogenesis of acne vulgaris may play a role in the development of new regulations in the treatment of acne vulgaris. In our opinion, this study may contribute to new studies in the use of target gene therapy and miRNAs as biomarkers related to the severity of acne vulgaris.