Fetal ventrikülomegali ve ventriküler sistemle ilişkili anomalilerin tanısında fetal manyetik rezonans görüntülemenin rolü
The role of fetal magnetic resonance imaging in the diagnosis of fetal ventriculomegaly and anomalies associated with ventricular system
  1. Tez No: 281691
  2. Yazar: TUBA BAYRAK ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Santral sinir sistemi (SSS) anomalileri, fetal mortalite ve morbiditedinin en önemli nedenidir. SSS anomalileri içerisinde en sık görüleni ventrikülomegalidir. Fetal ventrikülomegali ve ventriküler sistemle ilişkili anomalilerin değerlendirilmesinde ilk ve temel görüntüleme yöntemi prenatal ultrasonografıdir (US). Ancak US kullanılarak lezyonların tam karakterizasyonu veya eşlik eden anomalilerin tanımlanması her zaman mümkün değildir. Ancak aileye bilgilendirilmesi, gebeliğin yönlendirilmesi ve gerekli tedavilerin planlanması için prenatal tanı gereklidir. Çalışmamızda, ventrikülomegali ve ventriküler sistemle ilişkili anomalilerin saptanmasında fetal MRG'nin rolünü araştırmayı amaçladık.Haziran 2008 - Ocak 2011 tarihleri arasında obstetrik ultrasonografi ile fetal ventrikülomegali ve ventriküler sistemle ilişkili anomalisi ya da şüphesi bulunan 80 gebeye (80 fetus) Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda uygulanan fetal MRG tetkikleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan kadınların yaşları 17-45 yıl arasında (ortalama 27 yaş) değişmektedir. Son menstruasyon tarihine göre belirlenen gebelik haftaları 18 -35 gestasyonel haftalar (ortalama 25 hafta) arasındadır.Çalışmamızda fetal MRG; izole VM (n=39), kombine VM (n=6), mega sisterna magna (n=11), kolposefali, KK agenezisi şüphesi (n=9), Dandy Walker Malformasyonu/Varyantı (n=9), 4.ventrikül dilatasyonu (n=2), 3. ventrikül dilatasyonu (n=3), monoventrikül, HPE (n=3), meningomyelosel (n=2) endikasyonları nedeniyle uygulanmıştı. Ayrıca üç hastada morbid obeziteye bağlı US değerlendirmenin yetersizliği ve bir hastada lateral ventriküllerin US olarak değerlendirilememesi nedeniyle fetal MRG tetkiki uygulanmış olup US'nin limitasyonlarını göstermek açısından çalışmaya dahil edilmiştir.Fetal MRG, 23 olguda (% 28,75) tanıda değişikliğe yol açmış, 28 olguda (% 35) ek bulgu tesbit etmiştir. Olguların 29'unda (% 36,25) MRG, US ile konulan ön tanıyı doğrulamış, ek anomali saptamamış ancak daha fazla anatomik detay sağlamıştır.Fetal MRG, yüksek kontrast çözünürlüğü ile fetal beynin değerlendirilmesinde normal gelişim hakkında daha spesifik bilgiler verebildiği gibi fetal ventrikülomegali ve ventriküler sistemle ilişkili anomali varlığında US'den çok daha fazla anatomik detay ve bilgi sağlayabilmekte, gebeliklerin yönlendirilmesine hatta in utero tedavi planlamasına önemli katkılarda bulunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Central nerve system (CNS) anomalies are the main cause of fetal mortality and morbidity. Ventriculomegaly is the most encountered CNS anomaly. Prenatal diagnosis is required for informing families, directing the pregnancy and planning of the necessary treatments. Prenatal ultrasonography (US) is the first and basic imaging technique in the evaluation of fetal ventriculomegaly and anomalies associated with ventricular system. However, it is not always possible to describe complete characterization of the lesions or associated anomalies with US. In our study, we aimed to investigate the role of fetal magnetic resonance imaging (MRI) in the detection of ventriculomegaly and anomalies associated with ventricular system.Magnetic resonance imagines and reports that were applied to 80 pregnant women who have fetal ventriculomegaly and fetal anomalies associated with ventricular system or suspected anomaly after US at Radiology Department, Ondokuz Mayıs University School of Medicine, between July 2008 and January 2011 were retrospectively evaluated. The ages of women in the study ranged from 17 to 45 (mean 27). Gestational age determined by date of last menstruation was between 18 -35 weeks of gestation (mean 25 weeks).In our study, fetal MRI was performed because of isolated VM, combined VM, mega cisterna magna, colpocephaly, suspicion of corpus callosum (CC) agenesis, Dandy-Walker malformation/variant, dilation of the fourth ventricle, dilation of the third ventricle, monoventricle, HPE, meningomyelocel indications. Also, US was not performed in three patients because of morbid obesity, and lateral ventricles couldn?t evaluated in one patient. MRI was performed in these patients and included in the study for showing the limitations of US.Fetal MRI changed the diagnosis in 23 cases (28,75%) and detected additional findings in 28 cases (35%). MRI confirmed the pre-diagnosis with US in 29 cases (36,25%), additional anomalies were not detected but more anatomical detail was provided.Fetal MRI, with high contrast resolution, can provide more specific information about the normal development in the evaluation of fetal brain and more anatomical detail and information in the presence of anomalies associated with fetal ventriculomegaly and ventricular system, and also provide contributions to directing pregnancies and even in utero treatment planning.