Sıçanlarda karbon monoksit zehirlenmesinde kafeik asit fenil esterin antioksidan etkinliğinin incelenmesi
Analysis of antioxidant effectiveness of cafeic acid phenyl ester in rats with carbon monoxide poisoning
  1. Tez No: 281692
  2. Yazar: ALEV KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER YARDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Karbon monoksit (CO) zehirlenmesi farklı dokularda hipoksi ve oksidatif hasara yol açar. Kafeik asit fenil esterin (CAPE) antioksidan özelliğe sahip olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı sıçanlarda oluşturulan CO zehirlenmesinde CAPE'nin antioksidan etkinliğini incelemektir.Materyal ve Metod: Çalışmaya 40 adet Sprague ? Dawley cinsi erkek sıçan alındı. Her grupta 8 sıçan olacak şekilde sıçanlar 5 gruba ayrıldı. Bu gruplar kontrol, CO, CAPE 5, CAPE 10 ve CAPE 20 idi. Sıçanlara kontrol grubu hariç, 3000 ppm CO ve hava karışımı 30 dakika uygulandı. Kontrol grubu ve CO grubuna 5 gün boyunca 2ml serum fizyolojik, diğer gruplara sırasıyla 5, 10 ve 20 µmol/kg dozunda CAPE intraperitoneal olarak verildi. Deneyin 5. günü pasif sakınma testi ve lökomotor aktivite testi uygulandıktan sonra sıçanların yaşamlarına son verildi. Plazma, beyin ve kalp dokularından malondialdehit (MDA) ve glutatyon düzeyleri ölçüldü.Bulgular: Sıçanların plazma MDA düzeyleri karşılaştırıldığında; CAPE 10 ve CAPE 20 gruplarında CO grubundan daha düşüktü (p0.01). Pasif sakınma testi sonuçları CO grubunda kontrol grubundan daha düşük iken (p0.01).Sonuç: CAPE tedavisi CO zehirlenmesinde gelişen lipid peroksidasyon aktivite artışını engellemektedir. Ayrıca CAPE, CO zehirlenmesinde gelişen öğrenme ve hafıza bozukluğu üzerine olumlu etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: Carbon monoxide (CO) intoxication leads hypoxia and oxidative damage in various tissues. There are many studies asserted that caffeic acid phenethyl ester (CAPE) has antioxidant effects. The aim of the study is to evaluate the antioxidant effect of CAPE in carbon monoxide poisoning in rats.Material and Metod: Fourty Sprague-Dawley male rats were included in the study. The rats were divided into 5 groups, existing 8 rats in each group. These groups were control, CO, CAPE 5, CAPE 10 and CAPE 20. The rats, excluding control group, were exposed to a mixture of 3000 parts per million (ppm) CO in airs for 30 minutes. The 2 ml serum physiologic has been administered intraperitoneally (i.p.) to control and CO group. In addition, 5, 10, 20 µmol /kg CAPE was given i.p. to the other groups respectively for 5 days. Rats were sacrificed after performing of passive avoidance and locomotor activity tests in fifth day of the experiment. Malondialdehit (MDA) and glutathione levels were measured in plasma, brain and heart tissues.Results: Comparing the plasma MDA levels in rats; it was lower in CAPE 10 and CAPE 20 groups than CO group (p0.01). While results of passive avoidance test were lower in CO group than control group, it was higher in CAPE 5 and CAPE 10 groups than CO group (p>0.01). The locomotor activity test results showed no significant difference between the groups (p>0.01).Conclusion: CAPE treatment prevents the increases of lipid peroxidation activity in CO poisoning. Additionally, CAPE has positive effects on learning and memory impairment developed after CO intoxication.