Astımlı çocuklarda laringofaringeal-gastroözefageal reflü sıklığı ve klinik parametrelerin tanısal değeri
The frequency of laryngopharyngeal and gastroesophageal reflux in children with asthma and the value of clinical parameters on diognosis
- Tez No: 281702
- Danışmanlar: PROF. DR. FADIL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gastroözefageal reflü (GÖR) ve astım arasındaki ilişki çok araştırılmasına karşın çocuklarda astım ve laringofaringeal reflü (LFR) ilişkisi hakkında çok az veri vardır. Laringofaringeal reflü tanısı semptom sorgulaması, larinksin videolaringoskopik değerlendirilmesi veya çift problu pH monitörizasyonu ile konulabilir.Bu çalışmada; astımlı çocuklarda GÖR ve LFR sıklığını araştırmak, astımlı çocuklarda, çift problu pH monitörizasyon çalışması sonuçlarıyla karşılaştırarak, reflü semptom skorunun ve laringeal bulgu skorunun duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif tahmin edici değerlerini belirlemek, astımı kontrol altında olan ve olmayanlarda GÖR ve LFR yönünden farklılıkları araştırmak amaçlanmıştır.Hafif ve orta persistan astımlı 50 hasta (23 kız, ortalama yaş 10,8±0,4 yıl) çalışmaya alındı. Astım kontrol durumuna göre hastalar, kontrollü (n=27) ve kontrolsüz astım (n=23) olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastalar reflü semptom skoru anketini doldurduktan sonra videolaringoskopik inceleme ve 24 saat çift problu (faringeal ve distal özefageal) pH moniterizasyon çalışması ile değerlendirildi. Astımda LFR ve GÖR sıklığı sırası ile %70 ve %46 bulundu. On sekiz (%36) hastada hem LFR hem GÖR vardı. Reflü semptom skoru ve laringeal bulgu skoru LFR ve GÖR'ü öngörmede kullanışlı bulunmadı. Astım kontrol durumu ile LFR ve GÖR arasında bir ilişki saptanmadı. Atopik olan ve olmayan hastalar arasında da LFR ve GÖR yönünden farklılık bulunmadı.Sonuç olarak astımlı çocuklarda LFR GÖR'den daha sıktır ve reflü semptom skoru ve laringeal bulgular LFR ve GÖR tanısı koymada güvenilir görünmemektedir. Astımın kontrol altında olması ya da atopik zeminde gelişmesi LFR ve GÖR için yüksek risk taşımamaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though the relationship between gastro-esophageal reflux (GER) and asthma has been extensively investigated, there is not much data about the association between asthma and laryngopharyngeal reflux (LPR) in children. A diagnosis of LPR may be established by questioning the symptoms, videolaryngoscopic evaluation of larynx or double probe pH monitoring.The aim of this study was to determine the incidence of GER and LPR in children with asthma; to determine the sensitivity, specificity, positive and negative predictive value of reflux symptom score and laryngeal finding score to diagnose LPR and GER in children with asthma by comparing the results of double probe pH monitoring study; to determine the difference between controlled and uncontrolled asthma in terms of GER and LPR.A total of 50 patients (23 girls, 27 boys, mean age 10.8±0,4 years) with mild to moderate persistent asthma were included in this study. The patients were divided in two groups according to the asthma control status as controlled (n=27) vs. uncontrolled asthma (n=23). All patients completed the reflux symptom questionnaire and then they underwent indirect videolaryngoscopic examination and 24 hour double probe (pharyngeal and distal esophageal) pH monitoring study.The incidences of LPR and GER were found 70% and 46% in asthma, respectively. Eighteen (36%) of patients had both LPR and GER. The reflux symptom score and laryngeal finding score were not useful to predict LPR or GER. We found that there was no association between asthma control status and LPR and GER. Furthermore there was no difference between atopic and non-atopic patients in terms of LPR and GER.Laryngopharyngeal reflux is a more frequent condition than GER and the reflux symptom score and laryngeal finding score do not seem reliable to diagnose LPR and GER in children with asthma. Uncontrolled and atopic asthma do not have high risk for LPR or GER.