Genel cerrahi servisinde hasta ve hemşireler tarafından hemşirelik bakım kalitesinin algılanması
Perception of the nursing care quality by patients and nurses in general surgery department
- Tez No: 281703
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, genel cerrahi servisindeki hasta ve hemşirelerin, hemşirelik bakım kalitesini algılamaları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipteki çalışma, Kasım 2008-Nisan 2009 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakülteleri Genel Cerrahi Servislerinde, 366 hasta ve 103 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri, ?Hasta Bilgi Formu?, ?Hemşire Bilgi Formu? ve ?Bakım Davranışları Ölçeği-24? kullanılarak toplandı. Veri analizinde sayı, yüzde, puan ortalaması, t testi, F testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı.Çalışma kapsamına alınan hastaların %84,7'sinin ve hemşirelerin %28,2'sinin hemşirelik bakımını yeterli buldukları, bakımı yetersiz bulma nedeni olarak hastaların, hemşirelerin iş yükünün fazla olması, hemşirelerin ise hasta bakımı dışında servisin iş yükünün fazla olmasını ifade ettikleri belirlendi. Hastaların, Bakım Davranışları Ölçeği-24 bilgi-beceri (t=2,670, p=0,008) ve saygılı olma (t=3,411, p=0,001) alt boyutları ile toplam puan (t=2,2860, p=0,023) ortalamalarının hemşirelerden düşük olduğu, güvence (t=0,873, p=0,384) ve bağlılık (t=1,921, p=0,056) alt boyutlarında ise fark olmadığı belirlendi. Hastaya ait yaş, sosyal güvence varlığı, sorun/komplikasyon gelişme durumu, bakımın yeterli bulunması, bilgi ve bakım alma gibi özellikler ile hemşireye ait genel cerrahi servisinde isteyerek çalışma, hemşire başına düşen yatak sayısı, serviste yapılan günlük cerrahi girişim sayısı ve bakımın yeterli bulunması gibi özelliklerin bakım kalitesinin algılamasını etkilediği saptandı. Sonuç olarak, hastaların bakım kalitesini algılama düzeyinin, hemşirelerden düşük olduğu belirlendi. Hemşirelik bakım kalitesi algılamasının hasta ve hemşireye ait özelliklerden etkilendiği görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to define the perception of patients and nurses in general surgery department towards the quality of nursing care and affecting factors. The study, in descriptive-correlational type, was performed with 366 patients and 103 nurses in the general surgery departments of Cerrahpaşa and Istanbul Medical Schools of Istanbul University between November 2008 and April 2009. Data in the study were accumulated using ?Patient?s Information Form?, ?Nurse?s Information Form? and ?Caring Behaviors Inventory-24?. In the analysis of the data, number, percentile, average score, t test, F test, Mann-Whitney U test, and Kruskal Wallis Tests were used. It was determined that of all the patients and nurses included, 84.7% of the patients and 28.2% of the nurses reported nursing care to be satisfactory; as the cause of unsatisfactory care, the patients reported much workload of the nurses, and the nurses expressed higher workload in the department out of patients? care. In patients, the averages of the underscores of knowledge and skill (t= 2,670, p= 0,008) and respectful (t= 3,3411, p= 0,001) in Caring Behaviors Inventory-24, and of total score (t=2,2860, p=0,023) were found to be lower, compared to nurses and to be no differences in terms of the underscores of assurance (t= 0,873, p= 0,384) and connectedness (t= 1,921, p= 0,056). Such features as age, presence of social security, development of problem/complication, finding the care satisfactory and access to knowledge and caring in patients and as working in general surgery unit voluntarily, number of beds per nurses, number of surgical intervention per day in the unit and finding the care satisfactory in nurses were found to influence the perception of nursing care. Consequently, perception level of nursing care quality by patients was found to be lower than nurses. It seems that perception of nursing care quality is affected by the characteristics belonging to patients and nurses.