Değişim körlüğü paradigmasında baskın beyin yarıküresinin değişikliği bulmada kullandığı tarama yolları
The scan pathways that dominant hemisphere use to detect changes in the change blindness paradigm
  1. Tez No: 281707
  2. Yazar: GÖKÇER ESKİKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN İŞOĞLU-ALKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Physiology, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Değişim körlüğü görsel uyaranlarda veya günlük hayatta meydana gelen büyük değişiklikleri saptayamama durumu olarak tanımlanmaktadır. El tercihi her ne kadar davranışsal asimetrinin en belirgin özelliği olsa da baskın yarıküre hakkında kesin bir bilgi vermemektedir. Günümüzde baskın yarıküreyi belirlemek için kullanılan bir başka yöntem ise Olaya İlişkin Potansiyeller'dir (OİP). Araştırmamızda el tercihinin değişikliği saptama ve bir görüntüyü/resmi tarama üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kişilerin el tercihini belirlemek için El Tercih Anketi kullanılmış ve baskın yarıküreyi belirlemek içinde Görsel Oddball paradigmasında OİP kaydı alınmıştır. Bu işlemlerden sonra gönüllülerden değişim körlüğü paradigmasında 3 farklı koşulu oluşturan 27 resimdeki değişiklikleri saptaması istenmiştir. Araştırmaya 10'u sol 10'u sağ elini kullanan toplam 20 kişi katılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Görsel Oddball paradigmasında el tercihinin etkisi olmadığı gözlenmiştir. Değişim körlüğü paradigmasında ise sol elini kullanan kişilerin sol taraftaki değişiklikleri sağ elini kullanan gönüllülere göre daha geç saptadıkları bulunmuştur. İkinci koşulda ise sağ elini kullanan gönüllüler sol taraftaki değişimi sağ taraftaki değişiklikten daha erken saptarken sol elini kullanan gönüllülerde böyle bir fark bulunmamaktadır. Resmi/görüntüyü taramaları açısından el tercihinin bir etkisi bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar yapılan araştırmalardaki Görsel Oddball paradigması ve el tercihi bulgularıyla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, değişim körlüğü ve görüntüleme yöntemleri ile yapılan çalışmalarda elde edilen bulgular ve beynin anatomik yapısı ile değişim körlüğü paradigmasından çıkan sonuçlar tartışma bölümünde bizim bulgularımız ile karşılaştırılarak ele alınmıştır.Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje No: 4965
Özet (Çeviri)
Change blindness is defined as the failure to detect the significant changes occur in visual stimuli or daily life. Even handedness is the major feature of behavioral asymmetry it does not give certain information about the dominant hemisphere. Currently using another method to detect dominant hemisphere is Event Related Potentials (ERPs). In our study, the effect of handedness on change detection and visual scanning was investigated. ?Handedness Questionnaire? was used to determine the participants handedness and ERPs were recorded by using the visual oddball paradigm to determine the dominant hemisphere. Afterwards, participants were instructed to detect the changes of 27 pictures in 3 different conditions on the change blindness paradigm. Twenty participants, 10 right-handed and 10 left-handed, were participated in the study. Electrophysiological results showed that the handedness does not have an effect on visual oddball paradigm. Behavioral results showed that left-handed participants significantly were detected the changes at the left side of visual stimuli later than the right-handed participants on the change blindness paradigm. In the condition 2, right-handed participants were detected the changes at the left side of the visual stimuli significantly earlier than the changes at the right side of the visual stimuli. However, no significant difference was found in left-handed participants in change detection at right or left side of the visual stimuli. There was no significant effect of handedness on visual scanning. Results were evaluated comparatively with the findings of previous studies about visual oddball paradigm and handedness. In addition, our findings about the change blindness were compared with results of previous behavioral and functional neuroimaging studies about the change blindness and also with studies investigating the correlation between brain anatomy and change detection.The present work was supported by the Research Fund of Istanbul University. Project No. 4965