Kan kültürlerinden izole edilen koagülaz negatif stafilokokların klinik öneminin araştırılması
Clinical significance of coagulase negative staphylococci isolated from blood cultures
- Tez No: 281706
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜKBASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Koagülaz negatif stafilokok (KNS)'lar, deri florasında bulunduklarından çoğu zaman kan kültürlerini kontamine ederler. Bu yüzden kan kültürlerinde üreyen KNS'ların klinik önemini belirlemek zordur. Çalışmamızda, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin çeşitli servislerinde yatarak tedavi gören 209 hastadan gönderilen kan kültürlerinden izole edilen 307 KNS kökenin klinisyen değerlendirmeleri (kontaminant, etken) incelenmiştir. Kökenler, Kristal Gram Pozitif İdentifikasyon Setiyle fenotiplendirilmiş, RAPD PCR yöntemiyle genotiplendirilmiştir. Bakterilerin direnç profili disk difüzyon yöntemiyle gösterilmiştir. Verilerin analizi `SPSS for Windows 10.0' istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Klinisyenler tarafından, 209 hastanın 29`undan alınan kan kültürlerinde üreyen 81 KNS kökeni (%26,38) etken, 180 hastadan alınan kan kültürlerinde üreyen 226 KNS kökeni (%73,62) ise kontaminant olarak değerlendirilmiştir. Klinik değerlendirmede, hastalardan alınan toplam kan kültürü setinde, KNS izole edilen şişe sayısı (p=0,000), bu hastalarda kateterin (p=0,000), total parenteral beslenme (p=0,007) ve cerrahi müdahalenin olması (p=0,018) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Klinik olarak anlamlı bulunan 81 KNS'un tür tayini ve moleküler çalışmaları incelendiğinde 10 hastadan alınan; 19 KNS kökeni, kendi içinde aynı tür olmasına rağmen genotipleri ilişkisiz çıkmıştır, 15 KNS kökeni ise farklı türlerde çıkmıştır. Buna göre bakteriyemi etkeni olarak 47 KNS kökeni (%15,31) izole edilmiştir. Sonuç olarak, KNS türlerinin identifikasyonu, tedavideki başarısızlıkları saptamak, kontaminantla patojeni ayırmak adına gereklidir.
Özet (Çeviri)
Coagulase negative staphylococci (CNS), mostly contaminates blood cultures as they are a part of skin flora. So that?s hard to determine the clinical significance of the CNS growth in blood culture samples. In this study, we analysed 307 CNS strains obtained from 209 patients which accommodate in various departments of Cerrahpaşa Medical Faculty, whether they are contaminants or bacteremia agent. Isolates were identified by a commercial kit and bacteria were genotyped by Randomly Amplified polymorphic DNA method. Antibiotic resistance profiles were determined by the Disc Diffusion Method. Data were evaluated statistically by Chi-square, Mann Whitney U tests Using the `SPSS for Windows 10.0? program. 81 CNS strains (%26,38 ) obtained from 29 of 209 patients are considered as agent and 226 CNS strains (%73,62) obtained from 180 patients as contaminants. The number of the CNS isolated bottles among the total blood culture sets drawn from the patients, (p=0,000) were found to be statistically related with existance of catheter (p=0,000), total parenteral nutirion (p=0,007) and surgical intervention (p=0,018) are considered statistically significant.As a result of the fenotyping and the molecular study of 81 CNS strains which are clinically significante, we found that 19 CNS as same species but genotypely unrelated and 15 CNS as different species. According to this data, 47 of these isolated CNS strains (%15,31) are infection agent. Eventually, identification of CNS species is essential to fix the failures at the treatment and to differentiate contaminant and bacterimia.