Ege'de akvaryum balıklarının beslenmesinde kullanılan yemler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 28171
  2. Yazar: NURSEN GURBET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN TEMELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ege Bölgesi'nde akvaryum balıklarının beslenmesinde kullanılan yemler ile akvaryumcum luk ve akvaryum balığı Üretimi yapan isletmelerin durumu Üzerinde çalışılmıştır. Ege Bölgesi'nde 300-350 adet akvaryumculuk yapan isletme tespit edilmiş olup, izmir ili akvaryumcu sayısı bakımından 75-100 adet ile basta gelmektedir, izmir Ege Bölgesi veya bölgeye komşu olan yerleşim merkezlerinin akvaryum balığı gereksinimini karşılayan ve satış merkezi durumundadır. Akvaryum balıklarının beslenmesinde canlı ve yapay yemler olmak Üzere iki tur yem çeşidi kullanılmaktadır. Canlı yem olarak Infusaria, tubifex, Artemia ap., Daphnia sp., solucan ve kurtlar gibi organizmalar değerlendirilmektedir. Ayrıca yumurta sarisi, beyaz et, karaciğer, yumuşakça etleri vb hayvansal kaynaklı yemler kullanılmaktadır. infusaria' lar ile yumurta sarısı vitellUs kesesini yeni bitirmiş olan balık larvalarına verilmektedir. Daba sonraki evrelerde diğer yemler kullanılmaya başlanmaktadır. Akvaryum balıklarının beslenmesinde canlı yemler dışında pelet, pul vb. hazırlanmış yapay yemlerde kullanılmak tadır. Bu yemler canlı yemler ile birlikte kullanılmaktadırlar. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY In present study, it has studied on feeding of aquarium fishes and situation of aquarium breedor in Ege. There has been 300-350 aquarium facilities at region of Ege, Izmir is the most crowded city in it with 75-100 aquarium breeder. It has been a center in this region. Live feed and artificial feed has been used for aquarium fishes feeding. Some of the live feed are Infusaria, tub! f ex, ftxteMg, BPt > Daphnia sp. some kinds of worms. Besides egg yolk, white meated fishes, liver and meats of roollucan are some of animal sourced feed. Infusria and egg yolk have been used for first feed at larvea of aquarium fishes. In addition to live feed some artificial feed have been suitable for aquarium fishes. 32