Monachus monachus ( Herman, 1779 ) un Bodrum yarımadasındaki dağılımı üzerine araştırmalar
- Tez No: 28172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
5. Ö Z E T : Bu araştırmada, Yalıkavak Bölgesinde yapılan koruma çalışmalarına temel oluşturmak amacıyla Bodrum Yarımadası ve çevresindeki Akdeniz Foku (Monachus monachus HERMANN, 1779) popu lasy onunun dağılımı incelenmiştir. Yapılan özel anketler, İR ve doğrudan alan araştırmalarıyla 1984 yılından 1993 yılına kadar Bodrum Yarımadası ve çevresin deki Karaada, Büyük Kiremit Adası, Küçük Kiremit Adası ve Çavuş Adasındaki fok görülme aralıkları belirlenmiştir. Elde edilen verilerin istatistiki yöntemlerle değerlen dirmesi yapılarak Bodrum çevresinde 1991 öncesinde verilen en fazla 6 bireyin % -34.6 azalma oranıyla günümüzde en fazla 3 bireye düştüğü tesbit edilmiştir. Ayrıca, doğrudan gözlem metoduyla 1.08.1991 ve 7.08.1991 tarihinde Bodrum Karaada 'ki Havalı Mağara'da yaklaşık 1.70 cm boyunda bir fok bireyi tesbit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu foklardan zarar gören lerin sayısı 1991 yılında 61 kişiyken 1993 yılında 43 kişi olmuştur. Fok görenlerin sayısı 1991 'de 79, 1993' te 67 kişi olarak tesbit edilmiştir. Fokların korunmasını isteyenlerin yüzdesi 1991 yılında % 78.4, 1993 yılında ise % 88. 23 'e yükselmiştir. Aynı şekilde foklar hakkında olumlu düşünenlerin yüzdesi de 1991 -38-yılında % 71. 2 'den 1993 yılında % 83.8'e yükselmiştir. Mağara araştırmalarında Cavus Adası ' nda 5 mağara tesbit edilmiştir. Bu mağaralardan Büyük Mağara ( B Mağarası ) olarak adlandırdığım mağara fok yaşamına uygun özelliktedir. Büyük Kiremit Adası 'nm Güneybatı tarafındaki mağara ve Küçük Kiremit Adası fokların içine girip barınacağı yapıda olmasalar da güneşlenip, dinlenecekleri veya avlanacakları türden yapılar göstermektedir. özet olarak Monachus monachus (HERMANN, 1779) 'un Bodrum Yarımadası ' ndaki populasyonunu sürdürebilmesi için habitat korumasının en önemli etken olducru belirlendi. -39-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research the distribution of Mediterranean Monk Seal ( Monachus monachus Hermann» 1779 ) around the Bodrum Peninsula was investigated between January 1991 and August 1993 to form a base for conservation studies in the region of Yalikavak. By means of public surveys, Infrared Photographing System and direct field observations, the frequencies of observing seals were determined on Bodrum Peninsula and the Islands in the vicinity of it. namely Karaada, Çavuş Adası, Büyük Kiremit Adası, Küçük Kiremit Adası from 1984 to 1993. Evaluating the data statistically it was found that maximum number of 6 individuals around Bodrum observed before 1991 decreased to maximum number of 3 individuals at present, with decreasing rate of 34.6 %. Moreover, by means of direct observation method in one cave called Havalı Mağara in Bordrum Karaada, a seal of approximately 170 cm long was observed on 1.08.1991 and 7.08.1991. As a result of the study the number of people to whom the seals gave damage was 61 in 1991, while it was found 43 in 1993. The number of people seeing seals was 79 in 1991 and 67 in 1993. The percentage of people eager to -40-conserve the seals was 73.4 % in 1991 and 88.23 % in 1993. At the same time the percentage of people thinking positively about seals increased from 71.2 % in 1991 to 83.8 % in 1993. During the study 5 cave on Çavuş Island was determined. Among these cave, only one cave was found to be suitable for seal life. The cave at the south-west side of Büyük Kiremit Island and the shore of Küçük Kiremit Island have the suitable places for basking resting or hunting for seals. As a summary,, habitat conservation was found to be the most important solution for Monachus monachus (Hermann, 1779) to maintenance its population on Bodrum Peninsula. -41-