Kolon kanserli hastalarda NPRL2 geninin ifade analizinin araştırılması
Researching mRNA expression of NPRL2 gene in colon cancer patients
- Tez No: 281715
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kolon kanseri tüm dünyada ölüme yol açan kanser türlerinin 3. sırasında olup, diğer kanser türlerinde olduğu gibi genetik, çevresel ve epigenetik etmenlerin etkisi altındadır.Araştırmacılar tarafından tümör baskılayıcı gen olduğu öne sürülen NPRL2 geni 3. kromozomun kısa kolunda yerleşiktir. Çeşitli çalışmalarla NPRL2 geninin genetik, epigenetik ve çevresel mekanizmalar ile etkisini kaybettiği belirlenmiştir.Çalışmada, 55 kolon kanserli hastaya ait tümör ve normal doku örneklerinde NPRL2 geninin ifadesi gerçek zamanlı PZR yöntemi ile araştırılmıştır.55 hastanın, 16 tanesinde (%30,7) normale oranla tümör dokuda ifade değerlerinin artmış olduğu, 12 tanesinde (% 23,07) değişmemiş, 24 tanesinde (% 46,15) ise normale oranla tümör dokuda ifade değerlerinin azalmış olduğu bulunmuştur. 3 tanesinde ise hiç NPRL2 ifadesi olmadığı saptanmıştır. N/T oranı ile yaş, histolojik grad, histolojik tip, evre ve cinsiyet arasında ilişki olmadığı görülmüştür.NPRL2 geninin ifadesinin kolon kanseriyle ilişkili olabilceğini fakat bu konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Colon cancer which causes death is third of most common cancer types all over the world and colon cancer like other cancer types is affected by genetic, epigenetic and enviromental reasons.NPRL2 gene which is called tumor suppressor gene region by researchers is located in 3p21.3C. Loss of effect of NPRL2 gene is suggested with genetic, epigenetic and enviromental factors in various studies.In this study, tumor and normal tissue samples belong to 55 colon cancer patiens. Expression of NPRL2 gene was researched with RT-PCR in these samples.NPRL2 mRNA expression analysis showed that increased mRNA experession was detected in 16 of 55 (%30,7) patiens, unaffected mRNA expression was detected in 12 of 55 (%23,07) patients, but decreased mRNA expression was observed in 24 of 55 (%46,15) patients. There was no significant relationship between age, histological type, histological grade, stage and N/T rate.We think that more studies about this subject are needed because of expression of NPRL2 gene can be connected with colon cancer.