Rotenon modeli ile parkinson oluşturulan sıçanlarda davranışsal değişikliklerin değerlendirilmesi ve bu modelde yeşil çay polifenollerinin etkililiğinin araştırılması
Evaluation of the behavioral changes in rotenone induced parkinsonian rats and investigating the efficacy of green tea polyphenols in this model
- Tez No: 281716
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Pestisit olarak yaygın kullanılan rotenonun mitokondrilerde kompleks-1 enzimini inhibe ettiği; buna bağlı olarak oksidatif strese ve dopaminerjik nöron ölümüne neden olduğu bildirilmiştir. Bu nedenlerle rotenon Parkinson hastalığı gelişimi riskini arttırdığından deney hayvanlarında Parkinson modeli oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu çalışma, rotenon ile Parkinson modeli oluşturulan sıçanlarda davranışsal değişikliklerin değerlendirilmesi ve bu modelde antioksidan özellikleriyle dikkat çeken yeşil çay polifenollerinin etkililiğinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Rotenon grubundaki sıçanlara (Sprague Dawley türü erkek sıçanlar) 2 mg/kg rotenon (ay çiçek yağında emülsiyon haline getirildi); kontrol grubundaki sıçanlara ay çiçek yağı enjekte edildi (deri altı yolu ile). Yeşil çay grubundaki sıçanlara içme suyu içerisinde % 0,5'lik yeşil çay polifenol ekstresi verildi ve ay çiçek yağı enjekte edildi. Rotenon + yeşil çay grubundaki sıçanlara içme suyu içerisinde % 0,5'lik yeşil çay polifenol ekstresi verildi ve ikinci haftanın sonunda 2 mg/kg rotenon enjeksiyonuna başlandı. Yirmi sekiz gün süren çalışma periyodu süresince düzenli olarak davranış testleri yapıldı. Deney sonunda sıçanların beyin dokularında immünohistokimyasal yöntemle apoptozis oluşumu araştırıldı. Rotenon uygulanan sıçanlarda Parkinson hastalığına özgü davranışsal belirtiler olan, hareketlerde zamana bağlı bozulma, kataleptik davranışlarda artma, kas etkinliğinde azalma ve lokomotor aktivitede azalma olduğu gösterildi. % 0,5 yeşil çay polifenol ekstresi rotenonun toksik etkisini önleyemedi; tam tersine arttırdı. Grupların hiçbirinde beyin dokularında apoptozis oluşumu gözlenmedi. Rotenon modeli üzerinde yeşil çay polifenollerinin etkililiğinin ve rotenonun oluşturduğu nöron hasarının tipinin aydınlatılması açısından farklı yöntemler kullanılarak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Rotenone, a commonly used pesticide has been reported to inhibit mitochondrial complex-I enzyme, consequently cause oxidative stress and dopaminergic neuronal loss. Therefore rotenone increases the risk of developing Parkinson?s disease and is used for generating Parkinson model in experimental animals. This study was carried out with the aim of investigating the behavioral changes of the rats and the efficacy of antioxidant green tea polyphenols in rotenone induced Parkinson model. Rotenone group rats (Sprague Dawley male rats) were injected (subcutaneously) 2 mg/kg rotenone (emulsified in sunflower oil); control group rats were injected sunflower oil. Green tea group rats were given % 0.5 green tea polyphenolic extract in drinking water and injected sunflower oil. Rotenone + green tea group rats were given % 0.5 green tea polyphenolic extract in drinking water and 2 mg/kg rotenone injection was started at the end of the second week. Behavioral tests were performed regularly during a study period of 28 days. At the end of the experiment, apoptosis in rat brain tissues was investigated with immunohistochemical method. Parkinsonian behaviors of time dependent impairment of movements, cataleptic behavior, decrease in muscle activity and locomotor activity were demonstrated in rotenone treated rats. % 0.5 green tea polyphenol extract failed to prevent the toxicity of rotenone, on the contrary enhanced the rotenone toxicity. Apoptosis was not observed in the rat brain tissues of any group. The efficacy of green tea polyphenols in rotenone model and the mechanism of rotenone induced neuronal death should be clarified via using other methods.