Tek ve çift taraflı primer ve sekonder damak yarığı bulunan farklı yaş gruplarındaki bireylerde diş çene yüz sisteminin tensor analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of tooth-jaw-face system of individuals with unilateral and bilateral primary and secondary clefts in different age of development
- Tez No: 281726
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ERBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmanın amacı; süt, karışık ve sürekli dişlenme dönemlerindeki tek ve çift taraflı primer+sekonder damak yarıklı bireyler ile normal büyüme ve gelişim gösteren bireylerden elde edilen sefalometrik profil radyografilerine dayanarak, diş çene yüz sistemlerinin tensor analizi ve sefalometrik ölçümler ile değerlendirilmesidir. Bu amaçla tek taraflı primer+sekonder damak yarıklı 31, çift taraflı primer+sekonder damak yarıklı 32 ve primer+sekonder damak yarığı bulunmayan 28 bireyden elde edilen sefalometrik profil radyografileri dijital ortamda Vistadent OC programına aktarılmış ve çalışmada kullanılacak olan sefalometrik noktalar işaretlenmiştir. Daha sonra özel olarak hazırlanan bir bilgisayar yazılımı aracılığı ile çalışmada incelenecek olan tensor üçgenleri oluşturulmuştur. Aynı yazılım aracılığı ile incelenen yaş dönemine ve yarık türüne bağlı olan farklılıkların belirlenmesi amacıyla; tensor değişim oranları ve tensor üçgenlerini oluşturan yapıların sefalometrik boyutsal ve açısal değerleri hesaplanmıştır. En son aşamada; incelenen gruplar arasındaki farklılıkların daha iyi anlaşılabilmesi için, araştırma kapsamında yer alan her bir grup için özel olarak hazırlanan bir yazılım aracılığıyla ortalama temsili diagramlar oluşturulmuştur. Sözü edilen diagramlar Procrustes analizi kullanılarak centroid üzerinde ve Sella-Nasion doğrusu üzerinde Sella noktaları üzerinde çakıştırılmışlardır. Çalışmanın sonuçlarına göre; tensor analizi büyüme ve gelişime bağlı olarak meydana gelen boyutsal ve şekilsel değişikliklerin açık olarak görülebilmesini sağlamakta, Procrustes Analizi kullanılarak centroid üzerinde yapılan çakıştırma, geleneksel sefalometrik çakıştırma yöntemlerinde gözden kaçırılabilen farklılıkların görülebilmesini sağlamaktadır.Tek ve çift taraflı damak yarıklı bireylerde normal bireylere göre büyüme ve gelişim hızı daha yavaştır. Sürekli dişlenme dönemindeki tek ve çift taraflı damak yarıklı bireylerde normal bireylere göre; üst kesicilerin eksen eğimleri azalmış, yumuşak doku profili düzleşmiştir, nazolabial oluk sığlaşmıştır, üst dudak kalınlığı ve uzunluğu azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate tooth jaw face system of unilateral and bilateral primary+secondary clefted and nonclefted individuals in deciduous, mixed and permanant dentition by using tensor analysis and conventional cephalometric methods. For this purpose, cephalometric radiographies of 31 unilateral, 32 bilateral and 28 nonclefted patients were dijitized, cephalometric landmarks were marked using VistadentOC? software and x and y coordinates of these landmarks were determined with a special software program. Afterwards, tensor triangles were constructed by using a computer software designed for his study. The same software were used for the calculation of cephalometric dimensional and angular values of tensor triangles and proportions in order to evaluate the differences between different age groups, and between the cleft types . Using another software program, mean facial diagrams for each groups were traced and superimposed using conventional superimposition method as well as Procrustes analysis and differences were visualized. The results of this study show that tensor analysis clearly revealed the changes that took place during growth and development period, and Procrustes Analysis which gives chance to make superimpositions on the centroid points showed the differences that can not be recognized by conventional superimposition methods. As a result growth and development of unilateral and bilateral clefted patients is not as fast as normal individuals. In permanant dentition upper incisors were retrusive, soft tissue profile was flattened, nazolabial sulcus were shallow and upper lip length and thickness were reduced in both primary+secondary clefted subjects