Tek ve çift taraflı primer ve sekonder damak yarığı bulunan farklı yaş gruplarındaki bireylere damak plağı uygulanmasının konuşma kalitesi üzerine etkisi
Effect of palatal plate applying on speech quality in unilateral and bilateral primary and secondary cleft palate patients of different ages
  1. Tez No: 384434
  2. Yazar: DİDEM AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF FATMA ERBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın amacı; tek ve çift taraflı primer ve sekonder damak yarığı ile sadece sekonder damak yarığına sahip olan velofaringeal kapanmanın yeterli olduğu ve işitme kaybı bulunmayan 4-9 yaşları arasındaki 30 bireye uygulanan düz yüzeyli damak plağının 6 ay süre ile kullanılmasına bağlı olarak meydana gelen; spontan konuşma ve kelime seviyesindeki fonasyon ve artikülasyon değişikliklerinin Sesletim ve Sesbilgisi Testi yardımıyla belirlenmesi, nazalans oranındaki değişikliğin Nazometre cihazı yardımıyla belirlenmesi, ses rezonans değişikliklerinin Phonatory Aerodynamic System cihazı yardımıyla belirlenmesi, ailelerin ve ilkokul seviyesindeki çocukların öğretmenlerinin konuşma ve ses üretimi hakkındaki farkındalıklarının değerlendirilmesi, damak plağı kullanımına bağlı olarak meydana gelen artikülasyon, nazalans ve rezonans değişikliklerinin yarık türüne göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Bu amaçla; damak plağı uygulamadan önce, 3. ve 6. aylarda plak ağızdayken ve değilken yapılan değerlendirmeler sonucunda; tek ve çift taraflı primer ve sekonder damak yarıklı bireylere düz yüzeyli damak plağı uygulamasının, artikülasyonun düzelmesinde, nazalitenin azalmasında, rezonansın ve konuşmanın anlaşılırlığının artmasında etkili bir yöntem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was; to determine phonation and articulation changes on spontaneous speech and single words with articulation test (SST), on nasalance ratio with using 'Nasometer' and on resonance with 'Phonatory Aerodynamic System' (PAS); to evaulte parents awareness of speech and sound production of 30 unilateral and bilateral primary and secondary cleft palate patients between 4-9 years old with enough velopharyngeal closure and without hearing disorders with using smooth surfaced palatal plate for 6 months. Other aim of this study was to observe if there was corelation between cleft type and articulation, nasalance ratio and resonance level. According to findings, which were gained before applying the smooth surfaced palatal plate, at the end of 3rd and 6th month with using palatal plate and without using platal plate of this research, smooth surfaced palatal plate is beneficial in improving articulation, decreasing nasalance ratio, increasing resonance level and speech intelligibility of unilateral and bilateral primary and secondary cleft palate patients.