Braden Ölçeği ile basınç yarası riski belirlenen hastalarda risk faktörleri ile basınç yarası arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation relationship between risk factors and pressure ulcers of the patients whose risk to have pressure ulcer has beeen determined with The Braden Scale for predicting pressure ulcer risk.
- Tez No: 281727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERDİYE ŞENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım üniteleri ile dahili ve cerrahi servislerde yatan Braden ölçeği ile basınç yarası riski belirlenen hastalarda risk faktörleri ile basınç yarası arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla planlanmış, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır.Araştırmanın evreni, Memorial Sağlık Grubu Okmeydanı Memorial Hastanesi Yoğun Bakım Üniteleri ile Dahili ve Cerrahi Servislerine Haziran- Kasım 2009 tarihleri arasında kabul edilen tüm hastalar oluşturmuştur. Örneklemine ise, araştırmanın amacı açıklanarak, bilgilendirme sonrası araştırmaya katılım için izin alınan ve araştırma kriterlerini karşılayan 238 hasta alınmıştır.Verilerin toplanmasında; Yapılandırılmış Soru Formu ve Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında istatistiki analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, hastaların yaş ortalamasının 59,5±15,6 yıl, % 62,6'sının erkek, % 90,4'ünün hareket aktivitesinde bağımlı ve % 49,2'sinin pre-obez olduğu saptanmıştır. Çoğunlukla kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde (% 46,6) kardiyovasküler hastalıkları nedeniyle (% 59,4) tedavi gören hastaların ortalama 13,5±10,9 gündür hastanede yattığı belirlenmiştir.Hastaların yatışlarının beşinci gününde Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği ile tekrar edilen değerlendirmelerinde % 70,1'inin yüksek risk grubunda olduğu ve % 10,5'inde 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
This descriptive-correlational study was performed to determine the relationship between risk factors and pressure ulcers of the patients whose risk to have pressure ulcer has been determined with The Braden Scale for predicting pressure ulcer risk.This study included all patients who came to The Memorial Healthcare Group Okmeydanı Hospital Intensive Care Units with Internal and Surgery Services from June-November 2009. The sampling included 238 patients who met the criteria of the study and who gave written approval following information about the aim of the study.The questionnaiere and Braden Scale for predicting pressure ulcer risk were used for the collection of the data. The data were evaluated in computer program by using statistical tests .At the end of the study it is determined that the mean age of patients was 59,5±15,6 years, 62,6 % of them were men, 90,4 % of them were in dependent physical activity and 49,2 % of them were pre-obese.