Sağlık çalışanlarına yönelik işyeri şiddetinin belirlenmesi
Determination of workplace violence toward health workers
- Tez No: 281737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma sağlık alanında çalışan meslek gruplarının iş yeri şiddeti ile karşılaşma oranını, karşılaştıkları şiddet türünü ve bunları etkileyen kişisel ve mesleki özellikleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel araştırma tipine uygun olarak gerçekleştirildi.Araştırmanın örneklemini Kocaeli İlinde 2. ve 3. basamak sağlık hizmeti veren 10 devlet hastanesi ve 2 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olmak üzere toplam 12 sağlık kurumunda çalışan 270 sağlık çalışanı oluşturdu.Araştırma verileri araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen ve uzman görüşüne göre düzenlenen; kişisel ve işyeri bilgilerine yönelik tanımlayıcı sorular ile işyerinde şiddet bilgilerine ait sorularının yer aldığı iki bölümden oluşan anket formu ile toplandı.Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Ortalama, Standart sapma, frekans), Kruskal Wallis testi, Student t test, Mann Whitney U test ve Ki-Kare testi kullanıldı.Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 29.51±5.86 olup, çalışma yaşamı boyunca şiddete uğrama oranı % 72.6, son 12 aydaki şiddete maruz kalma oranı ise % 72.4' tür. En fazla maruz kalınan şiddet türü % 98.5 ile sözel şiddet olup şiddetin en fazla hasta yakınları ve erkekler tarafından uygulandığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of descriptive and cross sectional study was to determine the prevalence of workplace violence, types of workplace violence and the individual and job characteristics that affecting workplace violence among health workers. The study sample was comprised of 270 health workers in 12 different hospitals as 10 General Hospitals and 2 Dental Health Centers, which are giving health services in 2nd and 3rd level in Kocaeli.A questionnaire form prepared by the researcher and it was designed to determine the individual and job characteristics, the prevelance of workplace violence.The data were performed using Number Cruncher Statistical System. Descriptive statistics, including frequency, percentages, mean, standard deviation and Kruskal Wallis test, Student t test, Mann Whitney U test and Chi-Square tests were used.The mean age participants was 29.51±5.86, their exposing rate to violence in their lifetime was 72.6%, and rate of violence in last 12 months was 72.4%. Most seen violence method was verbal abuse with 98.5%, and it has been obtained that the violence applied by patient?s relatives and by men.