Antiepileptik ilaç kullanan epilepsisi olan annelerden doğan çocukların elektrofizyolojik değerlendirilmesi
Electrophysiological evaluation of children from mothers with epilepsy using antiepileptic drugs
  1. Tez No: 281738
  2. Yazar: BETÜL GÜVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Epilepsi, toplumda her 1000 kişiden 4?10 kişide görülen kronik nörolojik hastalıktır. Epilepsili kadın hastalar menstruasyon, fertilite, gebelik, menapoz gibi farklı durumlarla karşı karşıyadır. Gebelikte kullanılan AEİ'lerin konjenital malformasyon oranını arttırdığı bilinmektedir. Ancak AEİ'lere bağlı elektrofizyolojik teratojenite konusunda bilgi azdır. Bu çalışmaya annesi epilepsi hastası olan 127 ve annesi sağlıklı 33 çocuk alındı. İlaçsız gebelik geçiren 29, gebeliğinde AEİ alan 98 hasta vardı. Annelerin ve çocukların demografik özellikleri ile annelerin epilepsi özellikleri (epilepsi tipi, EEG anomalisi, gebelikte nöbet sıklığı ve nöbet tipi, kullandığı ilaçlar, folik asit alımı) kaydedildi. Her bir çocuğa EEG incelemesi, Nihon-Kohden cihazında 20 kanalla, en az 20 dakika süreli, uyanık ya da spontan ve/veya kloral hidratla sağlanan uyku olarak yapıldı. Çekim süresince, kooperasyon sağlanabilen çocuklara birkaç kez göz açma kapama, 3 dakika süreyle hiperventilasyon ve 5-30 Hz frekansında intermittan fotik stimulasyon uygulandı. EEG kayıtları görsel olarak değerlendirildi. Epilepsi hastalarının çocuklarının çocuğunda EEG anomali oranı sağlıklı çocuklardan yüksek bulundu ve istatistiksel olarak anlamlı idi. Çocuk EEG anomalisi, monoterapi alanlarda (%37,1), politerapi alanlardan (%50) yüksek bulundu. En çok EEG anomalisi valproik asit alan hastaların çocuklarında tespit edildi (%44). AEİ ile birlikte folik asit almayan hastaların çocuklarında EEG anomalisi görülme oranı, folik asit alanlardan yüksekti ve istatistiksel olarak anlamlı idi. Ayrıca annesinde EEG'de jeneralize anomali olan çocuklarda, jeneralize anomalinin daha sık olduğu tespit edildi. Gebeliğinde AEİ kullanan hastaları sadece konjenital malformasyonlar açısından değil elektrofizyolojik teratojenite açısından da değerlendirmek ve özellikle folik asit kullanımını tavsiye etmek gereklidir. AEİ etkisi altında doğmuş çocukların, ileriki yıllarda ayrıntılı elektrofizyolojik ve nöropsikoloijk incelemelerinin yapılması, yaşam içinde ilaç etkisinin onlara engel teşkil edip etmeyeceği konusunda öngörüler oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic neurological condition with a prevalence between 4 and 10 in 1000 people. Women with epilepsy are faced with different situations such as menstruation, fertility, pregnancy, menopause. It is a well-known fact that antiepileptic drugs that are used during pregnancy increase the rate of congenital malformations. However, there is not enough information about electrophysiological teratogenicity due to AEDs. In this study, there are 127 children whose mothers have epilepsy and 33 children whose mothers are healthy. Twentynine mothers with epilepsy didn?t use AEDs whereas 98 patients used AEDs during pregnancy. Demographic features of both mothers and children, and epilepsy characteristics of mothers (type of epilepsy, EEG abnormalities, seizure frequency at pregnancy, and seizure type, drugs used, folic acid intake) are recorded. The EEG examinations of each children were done either awake or during spontaneous and/or chloral hydrate induced sleep using the Nihon-Kohden system with twenty-six channels, and the durations of recordings were 20 min. During the recording, children who could cooperate were asked to open and closed their eyes several times, to perform HV for 3 minutes and exposed to photic stimulation at 5-30 Hz. EEG recordings were assessed visually. It was found that children whose mothers have epilepsy, had higher EEG abnormalities than healthy children and the ratio was statistically significant. EEG abnormalities of the children were higher in group whose mothers had polyteraphy (%50) than in group with monotherapy (%37,1) during pregnancy. EEG abnormalities were mostly seen (%44) in the children, whose mothers used VPA during pregnancy. The children of patients with epilepsy who did not use folic acid with AEİ had a higher rate of EEG abnormalities than those who used folic acid, and this ratio is statistically significant. It was also observed that children whose mothers have generalized EEG abnormalities, had generalized EEG abnormalities more frequently. It is necessary to examine patients who used AEDs during pregnancy not only in terms of congenital malformations but also electrophysiological teratogenicity, and to advise folic acid. Examining children born under the effect of AEDs electrophysiologically and neuropsychologically in following years may provide predictions about whether the effects of AEDs will cause health problems in their later lives.