Paketlemede ambalaj materyali olarak kullanılan nem tutucu filtrelerin hindi etinin raf ömrü üzerine etkisi
The effect of humidity absorbing filters used as packing material on the shelf life of turkey meat
  1. Tez No: 281745
  2. Yazar: GÜLŞAH UĞURLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, paketlemede kullanılan nem tutucu filtrelerin, hindi etinin mikrobiyolojik kalitesi ve raf ömrü üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla kuşbaşı hindi etleri üç eşit gruba ayrıldıktan sonra I. Grup kontrol olarak kullanılmıştır. Hindi eti örnekleri strafor tabaklara porsiyonlanmadan önce II. Grup için tabaklarının zeminine selüloz bazlı materyal olarak kâğıt havlu, III. Grup için diatomit içeren filtrelerden yerleştirilmiştir. Tüm strafor tabakların üzeri polietilen film ile kaplandıktan sonra hindi eti örnekleri +4°C'lik soğuk muhafazanın 0., 2., 4., 6., 8. ve 10. günlerinde mikrobiyolojik (Toplam aerob mezofilik bakteri, koliform, psikrofil bakteri, pseudomanas spp., küf ? maya) ve fizikokimyasal (pH, su aktivitesi, kokuşma tespit deneyi) açıdan analize alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre, I. Grup örneklerin muhafazanın 4. gününde, II. Grup örneklerin muhafazanın 6. gününde, III. Grup örneklerin ise muhafazanın 8. gününde bozuldukları tespit edilmiştir. Paketlemede kullanılan nem tutucu filtrelerin, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hindi etinin raf ömrünü 4 gün uzattığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of humidity absorbing filter used as packing material on the microbiological quality and shelf life of turkey meat. For this purpose, cubed turkey meat was divided into three equal groups (I, II and III). Group I was used as control. Before turkey meat was placed onto the styrofoam trays, paper towel as cellulose based material was put on the trays for Group II and humidity absorbing filter with diatomide for Group III and all styrofoam trays wrapped with polyethylene film. Analyses were performed on each group at 0., 2., 4., 6., 8. and 10th days of the cold storage at +4°C, for microbiological (Total mesophylic aerobic bacteria, coliforms, psycrophylic bacteria, Pseudomanas spp., yeast ? mould) and physicochemical parameters (pH, aw, spoilage test). According to the results of the analyses, it was determined that samples of Group I was spoiled on the 4th day, samples of Group II on the 6th day and samples of Group III on the 8th day of the cold storage. It was found that the use of humidity absorbing filter in packing material prolonged the shelf life of turkey meat to 4 days when compared with the control group.