İstanbul'un çevre ilçelerindeki ilköğretim okulu öğrencilerinde bağırsak parazitlerinin araştırılması
Investigation of Intestinal parasites in children from Primary school in İstanbul?s districts.
- Tez No: 281753
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ülkemizde bağırsak paraziter hastalıkları halen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kreş, anaokulu ve ilköğretim okulları gibi çocukların toplu bulunduğu yerlerde bulaş kolay ve hızlı olduğu için parazit enfeksiyonlarının çocukları daha kolay ve fazla etkilediği bilinmektedir.Bu çalışma 2009 öğretim yılında Beykoz'da üç okulun öğrencilerinde bağırsak parazitlerinin dağılımı incelenmiştir. Bu okullar farklı sosyo-ekonomik düzey ve yerleşim yerinde olan Akbaba Köyü İlköğretim Okulu, Elmalı Köyü İlköğretim Okulu ve Beykoz merkezi Karlıtepe İlköğretim Okulu'dur.Dışkı örnekleri direkt lam ?lamel yöntemi ile fizyolojik tuzlu su ve lügol preparatlarında, çoklaştırma yöntemlerinden Çinko sülfat ile yüzdürme ve E.vermicularis için Selofanlı lam Yöntemi ile incelenmiştir . Dışkıları incelenen 459 öğrencinin 33'ünde (%7,2) bağırsak parazitlerine rastlanmıştır. Selofanlı lam yöntemi ile incelenen 203 öğrencinin 23'ünde (%11,03) E.vermicularis görülmüştür. Bu parazitler 29 G.intestinalis,23 E.vermicularis ve 4 B.hominis'tir.Bu çalışmada sanitasyon eksikliğine bağlı olarak bulaşan bağırsak parazitlerinin (A.lumbricoides,T.trichiura gibi) hemen hemen tamamıyla ortadan kalkmış olduğunu ; buna karşılık temizlik noksanlığına bağlı olabilen E.vermicularis ve G.intestinalis gibi parazitlerin hala devam ettiğini ortaya koymaktadır.Bu durum istanbul'un alt yapı çalışmalarındaki (özellikle yeterli ve temiz içme ?kullanma suyu ve kanalizasyon sistemi konusunda) gelişmeyi yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intestinal parasitic diseases in our country is still a major public health problem. Nurseries, kindergartens and primary schools for children living in places such as the transmission of parasitic infections is known to affect children more quickly and more frequently.This study was examined the distribution of intestinal parasites in 2009 academic year, students in elementary school in Beykoz. These schools in different socio-economic and location of the Akbaba Village Primary School , Elmalı Village Primary School and Beykoz central Karlıtepe Primary School is located in the center.Faecal samples were examined physiological saline and iodine preparations direct lam - lamella method, condensation methods by flotation with zinc sulfate and cellophane tape method was applied to E.vermicularis. 33 stools examined from 459 students cases (7,2%), intestinal parasites were found. With the cellophane tape method in 23 surveyed 203 students (11.03%) were E.vermicularis. These parasites are transmitted to the lack of cleanliness among the vast majority of 29 G.intestinalis, 23 E.vermicularis and 4 B.hominis.İntestinal parasites are transmitted when lack of sanitation (A.lumbricoides, T.trichiura, etc.) that has disappeared almost completely, whereas cleaning deficiency may be due to parasites such as E.vermicularis and G.intestinalis still reveals continued. This sub-structure studies of Istanbul (in particular adequate and clean drinking water and sewage system in the) has been developed