İlaca dirençli mezyal temporal lob epilepsi hastalarının mtDNA'larında tek baz değişimi taranması
SNP (Single Nucleotide Polimorphism) screening in drug resistant mesial temporal lobe epilepsy patients
  1. Tez No: 281752
  2. Yazar: HÜLYA AZAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN ÜSTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç : Mitokondri hücreye enerji saglayan organeldir. Mitokondride meydana gelenhasarlar enerji üretiminde sorunlara ve buna baglı olarak bazı nörolojik, kas hastalıklarına yolaçar. Nörolojik bir hastalık olan epilepsi beyinde ani enerji desarjına baglı gelisir. Epilepsininbazı türleri mitokondriyal DNA da meydana gelen degisikliklerle iliskilendirilmistir. MezyalTemporal Lob Epilepsisinde ( MTLE ) hastaların beyin dokusunda apoptozise baglı olarakhücre ölümleri meydana gelir. Bu nedenle MTLE nin mitokondriyal DNA ile ilskiliolabilecegi düsünülmektedir.Yöntem : MTLE tanısı konmus hastalardan alınan 3 ml venöz kandan genomik DNAizolasyonu yapıldı. 2 Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile mtDNA çogaltıldı.PZRsaflastırıldıktan sonra protokolüne uygun olarak GS FLX yeni nesil dizileme yöntemi iledizilendi. Sonuçlar çesitli biyoistatistik yöntemlerle degerlendirildi.Bulgular : 10 hasta ve 10 kontrol kisiye ait tüm mtDNA dizisi heteroplazmi oranlarıylaçıkarılmıstır.Sonuç : MTLE hastalıgının multifaktöriyel olması ve bu tezin maddi imkanları dolayısı ilesınırlıda sayıda örnekle çalısmak zorunda kalındı. Hasta ve kontrol grubu arasında belirgin birfarklılık saptanmadı. Hesaplama ve istatistik anlamlılık için çok fazla sayıda hasta ve kontrolçalısması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Mitochondria is a organelle that provide energy to cell. It is unclear how the disruption in mitochondrial energy production leads to some diseases. Epilepsy is a disorder in the brain due to a sudden discharge of energy. Mesial emporal Lobe Epilepsy (MTLE) due to apoptosis cell death occurs in brain tissue of patients. Therefore, the mitochondrial DNA (mtDNA) with MTLE is thought to be associated.Method: 3 ml of venous blood taken from from patients diagnosed with MTLE, isolated of genomic DNA was performed. 2 Polymerase Chain Reaction (PCR) protocol in accordance with mtDNA amplified. After PCR purification next generation sequencing GS FLX method was performed. The results were evaluated in various biostatistical methods.Results: Whole mitochondrial DNA sequences and heteroplasmi rates given for 10 patients and 10 controls.Conclusion: We analyzed mtDNA of 1o MTLE patients and 1o healty controls using massively parallel next generation sequencing technology. The frequency of isertional mutations are much higher then the controls.