Hastanelerde hemşirelik hizmetleri yönetimi etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the Effectiveness of Management of nursing services in hospitals.
- Tez No: 281754
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, hemşirelik hizmetleri yönetiminin etkinliğini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul il sınırları içinde bir Sağlık Bakanlığı (SB) hastanesi, bir üniversite hastanesi ve bir özel hastanede çalışan 526 hemşireden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri,bu araştırma kapsamında geliştirilen ?Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Etkinliği Ölçeği? ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 18.0 versiyonu ile bilgisayar ortamında; sayı, yüzde, frekans, ortalama, t testi, ANOVA ve Tukey HSD, Cronbach Alfa katsayısı, Pearson korelasyon analizi ve faktör analizleri testleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre hemşirelerin, 25-29 yaş aralığında (%30,4); lisans mezunu olduğu (%47,7); üniversite hastanesinde (%63,3) ve hemşire olarak çalıştığı (%83,5) saptanmıştır. Yapılan analizler sonucunda ?Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Etkinliği Ölçeği'nin? beş alt boyut (genel yönetim politikaları, amaç birliği, yetki devri, hiyerarşi düzeyi, raporlama) ve 38 maddeden oluştuğu, toplam Cronbach Alfa değeri 0,96 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to define the effectiveness of nursing administration. The sample of the study was created with 526 nurses working in a Ministry of Health, a university hospital and a private hospital in the province of Istanbul. Data of the research were collected with“Nursing Services Management Effectiveness Scale”developed under this research. Evaluation of data carried out with SPSS version 18.0 by using; number, percentage, frequency, mean, t test, ANOVA and Tukey's HSD test, Cronbach's alpha coefficient, Pearson's correlation analysis and factor analysis. According to the results; the nurses are the range of age 25-29 (%30,4); licence graduated (%47,7); working at university hospital (%63,3) and worked as a nurse (%83,5) were determined. As a result of the analysis, ?Nursing Services Management Effectiveness Scale? consisted of five subgroups (general management policies, unity of purpose, delegation of authority, hierarchy, level, reporting) and 38 items, the total Cronbach's alpha value of 0,96 were determined. Nurses opinion related to nursing services management effectiveness scale to ?the general management policies? subgroup was found positive (3,12±0,87); ?unity of purpose? subgroup nurses? purposes overlapped with the institution?s (3,10±0,76); ?delegation of authority? subgroup was found to be positive on the opinions of the nurses (3,53±0,68);“hierarchy level”subgroup, there were not powerful command relationships in the management of nursing services (2,98±0,82); ?reporting? subgroup, the management of nursing services in the formal communication was found to have a strong structure (3,22±0,71). In the research, the comparison between the average of subscale scores and worked institutions, differences were found to be significantly very high.