Hemşirelerin politik etkinlik düzeyi ile çalışma ortamları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between nurses' political efficacy level and their work environment
- Tez No: 943056
- Danışmanlar: PROF. DR. SERGÜL DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tanımlayıcı ilişkisel araştırmanın amacı, hemşirelerin politik etkinlik düzeyi ile çalışma ortamı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, Ankara ili sınırları içerisinde yer alan, bir Sağlık Bakanlığı hastanesi, bir üniversite hastanesi ve bir özel hastanede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bu hastanelerde çalışan 313 hemşire oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Bilgiler Formu, Genel Politik Etkinlik Ölçeği ve Hemşire İş Indeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği kullanılarak 19 Ağustos 2024-25 Eylül 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler; normal dağılıma uygun ölçüm verileri için Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey Test; normal dağılıma uygun olmayan ölçüm verileri için Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi, Bonferroni düzeltmesi; normal dağılıma sahip olmayan iki nicel değişkenin ilişkilerinin incelenmesinde Spearman Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin Genel Politik Etkinlik Ölçeği puan ortalamaları 66,09±18,23 (Alınabilecek minimum puan: 26, maksimum puan: 130) ve Hemşirelik İş İndeksi – Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği puan ortalamaları 2,45±0,53'tür (Alınabilecek minimum puan: 1, maksimum puan: 4).
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive correlational study is to examine the relationship between nurses' level of political efficacy and their work environment. The study was conducted in one Ministry of Health hospital, one university hospital, and one private hospital located within the borders of Ankara, Turkey. The sample consisted of 313 nurses working in these hospitals. Data were collected between August 19, 2024, and September 25, 2024, using the Descriptive Information Form, the General Political Efficacy Scale, and the Nursing Work Index – Nursing Work Environment Evaluation Scale. For the analysis of the data, descriptive statistics were used; the Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Tukey Test were used for normally distributed data; and the Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test, and Bonferroni correction were applied for non-normally distributed data. The Spearman correlation coefficient was used to examine relationships between two non-normally distributed quantitative variables. The participants' mean score on the General Political Activity Scale was 66.09±18.23 (possible range: 26 to 130), and their mean score on the Nursing Work Index –the Practice Environment Scale was 2.45±0.53 (possible range: 1 to 4).