Yufka üretim tesislerinde ekipman ve son ürünün mikrobiyolojik kriterleri
The microbiological criteria of equipments and end-product on thin sheet of dough production facilities
- Tez No: 281770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yufka, kısa bir süre öncesine kadar ev ve küçük işletmelerde üretilmekteiken, günümüzde modern işletmelerde üretilen endüstriyel bir gıda ürünü olarakkarşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada İstanbul İl Merkezinde bulunan üç adetyufka üretim tesisinden alınan çeşitli örneklerden (un, yufka, su, yüzey, aletekipman,personel ve hava) mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. OrtalamaTMAB (4.4x104 kob/g) ve koliform bakteri sayısı (1.7 x101 kob/g) en yüksek Bişletmesinden alınan yufka örneklerinde, ortalama staphlococci (9.3 x102 kob/g),S. aureus (1.7 x102 kob/g) ve küf sayısı (6.9 x103 kob/g) ise en yüksek Aişletmesinden alınan yufka örneklerinde tespit edilmiştir. Un örneklerinde iseortalama koliform bakteri sayısı (4.4 x101 kob/g), en yüksek B işletmesinde,ortalama TMAB (1.5x104 kob/g), ortalama staphlococci (9.3 x102 kob/g),S. aureus (1 x102 kob/g) ve küf sayısı (6.8 x103 kob/g) en yüksek Aişletmesinden alınan un örneklerinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thin sheet of dough has been recently produced at home and smallbusinesses, today it is present at modern business as an industrial product. Thepresent study was to investigate the microbiological properties in parameters(wheat flour, thin sheet of dough, water, surface, equipments, the staff and air)that obtained from three different (A, B and C) thin sheet of dough productionfacilities in Istanbul. The highest mean Total mesophilic anaerobic bacteria(TMAB) count (4.4x 104 cfu/g) and coliform bacteria (1.7x101 cfu/g) weredetected in `B? company and highest mean staphylococci (9.3x102 cfu/g),Staphylococcus aureus (1.7x102 cfu/g) and mould counts (6.9x103 cfu/g) werefound in `A? company.