Kalça kırığı nedeniyle protez uygulanan yaşlı hastalarda öz bakım gücü ve öz yeterliliğin değerlendirilmesi
Evaluation of self care agency and self efficacy of elderly patients undegone replacement due to hip fracture
  1. Tez No: 281780
  2. Yazar: SERAP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, Şubat 2010 ? Eylül 2010 tarihleri arasında, Haydarpaşa Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniğinde kalça kırığı nedeniyle kalça protezi uygulanıp taburcu olan ve 1 ay sonra kontrol için polikliniğe başvuran yaşlı hastalarda, tedaviye uyumda ve bakımın etkinliğinin artırılmasında önemli bir yeri olan öz bakım gücü ve öz yeterliliğin değerlendirilmesi, öz bakım gücü ve öz yeterliliği etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı.Araştırma verileri literatür bilgileri doğrultusunda geliştirilen anket formu, Standardize Mini Mental Test, Öz Bakım Gücü Ölçeği ve Öz Yeterlilik Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde Kruskal Wallis, Tukey HSD, One way Anova testi, Mann Whitney-U, Student-t testi kullanıldı. Araştırmada, kalça kırığı nedeniyle protez uygulanan hastalarda öz yeterliliği, yaş, medeni durum, beslenme, banyo ve tuvalet ihtiyacını giderme durumu, yürüme süresi, daha önce kalça protezi ameliyatı olma durumu etkilerken; cinsiyet, eğitim, çocuk sahibi olma ve gelir durumunu etkilemediği belirlendi. Öz bakım gücünü ise; yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum, beslenme durumu, tuvalet ihtiyacını giderme durumu ve yürüme süresi etkilerken; gelir düzeyi, çocuk sahibi olma, başka bir hastalık durumu, banyo ihtiyacını giderme durumunun etkilemediği saptandı.
Özet (Çeviri)
We conducted a descriptive study to evaluate self-care agency and self-efficacy playing an important role in treatment compliance and in increasing the efficiency of the care and to determine the factors affecting self-care agency and self-efficacy. Study was performed between Feb 9th ? Sep 3rd 2010 on the elderly patients during one month follow-up after discharge following arthroplasty operation due to hip fracture in Orthopedics and Traumatology Polyclinic and Research Gata Haydarpaşa Training Hospital.Study data was obtained by using questionnaire form developed in the direction of literature data, Mini Mental Test, self-care agency and self efficacy scale. During the data analysis, Kruskal Wallis, Tukey HSD, One way Anova test, Mann Whitney U and Student t tests were used. It was determined that age, marital status, nutrition, need to use the bath and toilet, walking period, previous hip arthroplasty affected self-efficacy, whereas age, gender, education, having child and income level did not. While age, gender, education, marital status, nutrition, need to use the toilet, walking period affected self-care agency, income level, having child, comorbid disease, bath need did not.