Osteoporotik rat modelinde alfa lipoik asidin kemik rezorpsiyonu üzerine olan etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of alpha lipoic acid on bone resorption in the osteoporotic rat model
- Tez No: 281808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜRKÇÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik dokusunun mikroyapısının bozulması sonucu kemik kırılganlığının veya kırık olasılığının artması ile karakterize sistemik bir hastalıktır.Osteoporozun patogenezinde oksidatif stres önemli bir rol oynamaktadır. Alfa lipoik asit (ALA) güçlü bir antioksidan olup güçlü etkileri antioksidan savunma sistemini geliştirmekdir. ALA osteoklastik kemik rezorpsiyonunu baskılayarak kemik kaybını inhibe etmektedir.Bu çalışmanın amacı osteoporotik rat modelinde alfa lipoik asidin kemik rezorpsiyonu üzerine olan etkinliğinin değerlendirilmesidir.Çalışmada 75 adet 3 aylık Wistar türü rat kullanılmıştır. Tüm hayvanlar rastgele 3 gruba ayrılmıştır. SHAM grubu, Ovx grubu ve ALA grubu. Ovx ve ALA grubundaki hayvanlara bilateral overektomi, SHAM grubundaki hayvanlara sahte/yalancı overektomi uygulandı. ALA grubundaki hayvanlara 60 gün boyunca intraperitoneal olarak 50mg/kg/gün alfa lipoik asit verildi. Tüm hayvanlar 60 günün sonunda sakrifiye edildi.Çıkarılan sağ mandibular kondil, sol femur ve 5.lumbar vertebra örnekleri üzerinde dijital radyodansitometrik ölçümler ve histomorfometrik analizler yapıldı. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Histomorfometrik ve radyodansitometrik analizler SHAM grubunda trabeküler yapının normal olduğunu, Ovx grubunda trabeküler yapının bozulduğunu göstermiştir. Trabeküler kemik hacmi, trabeküler kalınlık ve genişliğin Ovx grubunda SHAM gurubuna kıyasla düştüğünü görmekteyiz. ALA grubunu Ovx grubu ile karşılaştırıldığında trabeküler yapıda belirgin bir iyileşme görmekteyiz.Bu çalışmanın sonuçları, postmenapozal osteoporozda alfa lipoik asit uygulamasının kemik yıkımını azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis which is characterized by low bone mass and microarchitectural deterioration of bone tissue leading to increased bone fragility and and fracture probability, is a systemic diseaseOxidative stress plays an important role in the pathogenesis of Osteoporosis. Alpha lipoic acid (ALA) is powerful antioxidant which has potent effects in the enhancement of antioxidant defense system. ALA can inhibit bone loss by suppressing osteoclastic bone resorptionThe purpose of this study was to evaluate the effects of alpha lipoic acid on bone resorption in the osteoporotic rat model75 skeletally mature female Wistar rats were used. The animals were randomly divided into 3 groups. SHAM group, Ovx group and ALA group. Animals in Ovx and ALA were subjected to bilateral ovariectomy and SHAM group animals were sham operated. ALA group recieved 50mg/kg/day alpha lipoic acid with intraperitoneal injection for 60 days.All animals were sacrificed on the 60st postoperative day. Digital radiodensitometric analysis, and histomorphometric examinations were performed on the harvested right mandibular condyle, left femur and 5.lumbar vertebrae. The data were statistically analyzed. Histomorphometric and radiodensitometric analyses showed that SHAM group had normal trabecular structure. Ovx group had detoriated trabecular structure. Trabecular bone volume, trabecular thickness and width was lower in Ovx group. than in SHAM group. And significant improvement in trabecular structure in ALA group compared with Ovx groupResults of this study suggest that administration of alpha lipoic acid reduce the bone resorption in postmenapousal women osteoporosis