Overektomize osteoporotik rat modelinde k1 vitamininin mandibular kondil trabeküler mikromimarisi üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Histomorfometrik çalışma
The effect of vitamin k1 supplementation on the trabecular micro-architecture of mandibular condyle on ovariectomized osteoporotic rat model: A histomorphometric study
  1. Tez No: 281812
  2. Yazar: BURCU ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÜRKÇÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yaşlı bireylerde sıklıkla karşılaşılan osteoporoz kemik yapısında kortikalden çok trabekül kemiği etkilemektedir. Osteoporotik yaşlı kadınlarda serum vitamin K düzeylerinin normalden düşük olduğu bilinmektedir. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalar K1 Vitaminin kemiğin yeniden şekillenmesi, kemik mineral oluşumu ve hacmini düzenleyebildiğini göstermektedir. Temporomandibular eklem kondil trabeküler yapısının osteoporoze bağlı olarak bozulduğu bilinmekle beraber K1 Vitamini ile tedavisine yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, osteoporotik rat modelinde, K1Vitamininin overektomi ile oluşan kemik kaybına etkisini belirlemek amacıyla planlandı.Çalışmada, Çukurova Üniversitesi Tıbbi Deneysel Araştırma Merkezinde yetiştirilen 3 aylık, 75 adet dişi Wistar türü sıçan kullanıldı ve üç gruba ayrıldı. Kontrol grubu sahte operasyon (SHAM) uygulanan 25 adet sıçandan oluşturuldu. SHAM işlemi abdominal girişim ile overlere ulaşıldıktan sonra over dokuları yerlerinde bırakılarak bölgenin primer olarak kapatılması ile sağlandı. Dorsal yaklaşımla bilateral overektomi işlemi yapılan 50 adet sıçan rastgele iki gruba ayrılarak overektomize grup (OVX) ve. K1 Vitamini grubu (VKX) oluşturuldu. OVX grubu overektomi işleminden sonra beslenmeleri su ve standart yemden oluşurken, VKX grubuna ise standart beslenmelerinin yanında K1 vitamini verildi. VKX grubundaki sıçanlara 56 gün boyunca K1 Vitamini 1mg/kg/gün dozunda gavaj yöntemi ile verildi. Sakrifikasyonu takiben tüm sıçanların alt çenesi kondille birlikte çıkartılarak histomorfometrik değerlendirmesi yapıldı.SHAM grubunda trabeküler yapı normal gözlenirken, OVX grubunda trabeküler yapıda bozulmayla birlikte trabeküler sayıda ve kalınlığında azalma, trabeküller arası mesafede artma saptandı. VKX grubunda ise trabekül sayısında ve trabekül kalınlığında artma, trabeküller arası mesafede azalma gözlendi. VKX grubunun tüm histomorfometrik parametreleri OVX grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilirken (p0,01).
Özet (Çeviri)
As a frequent disease in elderly people osteoporosis affects trabecular bone rather than cortical bone. Its known that serum Vitamin K levels are significantly lower than normal in elderly women patients with osteoporosis. Recently, studies showed that Vitamin K1 plays a role on bone remodeling, bone mineralization and bone volume. Trabecular bone of temporomandibular condyle is affected from osteoporosis; however, there is no study for the treatment with Vitamin K1 in literature. This study was designed to examine the effects of Vitamin K1 on bone loss induced by overictomized.Seventy-five female Wistar rats, each 3-month-old from the Cukurova University Medical Experimental Research Center were used and divided in three groups in this study. Control group was composed of 25 rats which underwent the sham operation (SHAM). Sham operation was performed within the abdominal approach to the ovarium, and leaving them untouched in the ovarian. Fifty rats were overiectomized within dorsal approach and divided in to two groups randomly; ovariectomised group (OVX) and Vitamin K1 group (VKX). OVX group was fed with water and standart chow diet while VKX group was fed with Vitamin K1 addition to their standart chow diet. For 56 days dose of 1mg/kg/day Vitamin K1 was administered by gastric gavage technique to the VKX group. All the temporomandibular condyles were removed for the histomorphometric evaluation following the sacrification.VKX grubunun tüm histomorfometrik parametreleri OVX grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilirken (p0,01). SHAM grubu ile OVX grubu karşılaştırıldığında tüm histomorfometrik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p0,01).